Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
19. 11. 2009 v rubrice Solární energie

Během necelého půl roku se společnosti podařilo v Hrušovanech nad Jevišovkou v Jihomoravském kraji vybudovat a spustit o výkonu 3,73 MW. Hrušovany nad Jevišovkou leží v nejjižnější části kraje. Jde o oblast v rámci České republiky slunci nejzaslíbenější, s největším počtem slunečných dnů a průměrným ročním úhrnem globálního záření přes 4 tisíce MJ/m2.
solární elektrárny Hrušovany ČEZ
Elektrárna o instalovaném výkonu více než 3,7 MW by podle odhadů firmy měla ročně vyrobit 3,7 milionu kilowatthodin a stát se tak zdrojem elektřiny pro více než tisícovku domácností na jihu Moravy. Nová se zde rozkládá na ploše 7 hektarů a sestává z více než 17 tisíc panelů. Investiční náklady se pohybují v řádu stovek milionů korun. Instalace zdroje 100% čisté ekologické energie je zároveň v souladu s vizí , kterou Skupina ČEZ deklaruje záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji.

ČEZ
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Petrik:

    To s tou ekologií také nemusí být úplně slavné, na výrobu jednoho kilogramu monokrystalického křemíku jsou např. zapotřebí hektolitry demineralizované vody, o spoustě dalších chemikálií nemluvě. Bez dotací by se taková elektrárna zaplatila za desítky let = financujeme potenciální rozvoj technologie což je chvályhodné – ale určitě ne ekologii.

  2. oponent:

    Elektrickou energii nejde vyrobit, viz zákon o zachování energie, elektrickou energii lze získat pouze energetickým transferem

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz