Mezinárodní solární arbitráže: už ne jen hrozba, ale realita

Veletoče, které česká rádobyvláda předváděla v oblasti solárních elektráren, by vydaly na knihu. Firmy, které do solární energie v ČR investovaly, dlouho hrozily mezinárodními arbitrážemi, které mají velkou šanci vyhrát. A jejich doba právě nastala.

Solární elektrárny se staví i ve Finsku. Tahle 181kW fotovoltaická elektrárna je na střeše budovy společnosti ABB, foto: ABB
Solární elektrárny se staví i ve Finsku. Tahle 181kW fotovoltaická elektrárna je na střeše budovy společnosti ABB, foto: ABB

Jménem jedenácti zahraničních členů mezinárodního sdružení solárních investorů IPVIC informoval Frank Schulte, generální sekretář sdružení, Ministerstvo financí ČR o konkrétních právních krocích směřujících k započetí mezinárodních arbitrážních řízení s Českou republikou.

Předmětem arbitráží bude náhrada významných finančních škod, které zahraniční investoři utrpěli neférovou retroaktivní legislativou. Ta totiž zavedla zcela nový 26% odvod z výnosů solárních elektráren nad rámec podmínek, za kterých do solárních projektů zahraniční investoři vstoupili. Formální podání arbitrážních žalob se očekává v horizontu šesti až osmi týdnů.

„Období pro vyjednávání už u všech poškozených uplynulo,“ řekl Frank Schulte. „Z nedávných vystoupení představitelů státu a kvazi-nezávislého ERÚ je zřejmé, že se český stát v rozporu s mezinárodními trendy podle všeho nadále snaží omezit provoz existujících i rozvoj nových solárních instalací. A činí tak bez ohledu na škody způsobené firmám i jednotlivcům, kteří do solárních projektů v dobré víře a zcela v souladu s platnou českou legislativou investovali nemalé finanční prostředky,“ uvedl dále Schulte.

Instalovaný výkon elektráren jedenácti zahraničních investorů, kteří spor s Českou republikou povedou, činí 80 MWp. Přesné vyčíslení výše škod pro potřeby arbitráží připravují specialisté na oceňování výnosnosti investic. Právním podkladem pro uplatnění těchto nároků jsou bilaterální smlouvy o ochraně investic.

International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) je sdružením zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky. Mezi členy sdružení patří například česká firma Ren Power, německý soukromý investor Milos Schubert, německé společnosti Voltaic Network GmbH and Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments Ltd. z Velké Británie. Instalovaný výkon elektráren členů sdružení činí celkem 115 MWp.

Celému tomuhle karnevalu se lidově říká „pořádně si nas*** do bot…“.

6 komentářů: „Mezinárodní solární arbitráže: už ne jen hrozba, ale realita

 • 12. 5. 2012 (10.54)
  Trvalý odkaz

  Současné vládě nejde vůbec o to, aby byla energie z OZE co nejlevnější a dostupná občanům. To vyplývá to i z nového zákona o OZE, kde je další poplatek (druhý) za recyklaci FVE. To se promítne do ceny a ERÚ o to bude muset zvýšit dotace, tak aby byla návratnost do 15 let. A nakonec to navýšení ceny zaplatí stejně občané. A o tom to je.
  A připravovaná novela zákona o hospodaření s energiemi je ještě větší tragedie, bez úředního povolení a „odborné“ montáže osobou pověřené z ministerstva bude montáž solárních kolektorů i panelů, tepelných čerpadel, kamen a krbů na dřevo nelegální.

  Reagovat
 • 12. 5. 2012 (10.45)
  Trvalý odkaz

  lojza
  Stát vytvořil a stát zneužil (solární baron ČEZ a další nohsledi z parlamentu):
  http://zpravy.idnes.cz/slunecni-elektrarna-se-bourat-nebude-rozhodl-krajsky-urad-pn7-/domaci.aspx?c=A120423_1767967_usti-zpravy_oks

  To co se stalo a děje nebyla náhoda nebo chyba, ale záměr. Tomu šlo zabránit již v roce 2009 tak jak v okolních státech. Ale tady to probíhalo přesně opačně:
  http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-41057360-poslanec-lobbuje-za-zdrazeni-elektriny-chce-zachovat-dotace-silnym-firmam

  Teď jde hlavně o to, že zkorumpovaný a rozkrádaný stát rozkrádá naše příspěvky na OZE a tváří se že nás „zachraňuje“ před „drahou“ energií z OZE a to se mi nelíbí.

  Reagovat
 • 11. 5. 2012 (13.04)
  Trvalý odkaz

  Tom
  šlo o osvobození z daně příjmů fyzických a právnických osob, což je jiná daň než těch zavedených 26% z výnosů.
  O žádný boj za spravedlnost nejde. Účelem podpory ať už dotacemi nebo daňovými úlevami bylo, aby stát zajistil rozumnou! návratnost investorům a ne aby někomu vytvořil zlatý důl. Že to někdo posral a solárníci toho zneužili nemá se spravedlností nic společného. Nespravedlivá je už samotná myšlenka že má být někomu dotován zisk.

  Reagovat
 • 10. 5. 2012 (18.49)
  Trvalý odkaz

  lojza
  Jde o retroaktivitu, všechny OZE byli po dobu 6 let osvobozeny od daní. Vzhledem k tomu, že na tyto čisté zdroje přispíváme to považuji za správné řešení.
  Ale to co provedli „naši“tuneláři ve vládě je vlastně to, že si přes OZE dotujeme neschopnou z rozkládající státní správu.
  Proto držím solárníkům palce a přeji hodně úspěchů v boji za spravedlnost a demokratický právní stát.

  Reagovat
 • 10. 5. 2012 (12.40)
  Trvalý odkaz

  Politik:
  nevadi, danovy poplatnik to zaplati a v me mzde se to ztrati jak nic (jsem preci taky danovy poplatnik).

  Danovy poplatnik s vidlema v ruce:
  tak to prr hosanku… Krumpac, lopata a mazej si vydelat na to co jsi vymyslel. Tvuj majetek uz neni tvym. Bude pouzit na cast prohrane arbitraze.

  Dokud to takhle danovy poplatnik nezaridi a hromadne nevymuze, klidne treba vidlema, tak ocekavejme jeste vetsi financni odtoky, obtoky, odklony a jiné ..ky/..ny az do te doby, dokud si to danovy poplatnik necha libit. Mimochodem … uz se tesite na 50% DPH ?

  Reagovat
 • 10. 5. 2012 (10.51)
  Trvalý odkaz

  Blbost, o žádnou retroaktivitu nejde, to by jim museli zdanit výnosy z doby před schválením zákona a to nezdanili. To by se za retroaktivní dala považovat každá změna daní nebo jakákoliv změna právního řádu a třeba pro firmy by musel na věky věků platit právní a daňový řád platný v okamžiku jejich založení, což je nesmysl. Ale u arbitráží je samozřejmě možné všechno…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *