Solární energie poráží cenou elektřinu ze sítě

Analytici společnosti Bloomberg představili nová data slunečních elektráren [1]. Dle jejich propočtů dosáhly v letošním roce měrné náklady na ze slunečních elektráren cenové konkurenceschopnosti na trzích v , Itálii, a . Vděčí za to zejména poklesu průměrné ceny o 75 procent za poslední tři roky.

Slunce se brzy stane nejlevnějším zdrojem elektřiny, foto: gsmitchell/sxc.hu
Slunce se brzy stane nejlevnějším zdrojem elektřiny, foto: gsmitchell/sxc.hu

Čísla dále ukazují, že se příležitosti levné solární energetiky rozšíří do dalších zemí. V roce 2015 půjde například o trh ve Francii a do konce tohoto desetiletí o Velkou Británii.

Agentura Bloomberg tak potvrzuje loňskou studii Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA), která analyzovala trhy ve , , , Španělsku a .

Dle studie EPIA [2] by dynamická parita sítě mohla být poprvé dosažena již během roku 2013 v Itálii. Jedná se o bod, kdy se na trhu v konkrétní zemi protne současná hodnota výnosů z provozu solárních zdrojů s z běžného energetického mixu. Postupně se pak tento vývoj bude přesouvat směrem na sever do celé Evropy.

„Fakt, že v letošním roce spuštěné dokážou být konkurenceschopné s denními maloobchodními cenami elektřiny na pěti trzích je skvělou zprávou pro čistou energetiku,“ píše v tiskové zprávě Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

A dodává: „Fotovoltaika se postupně stane hitem a pomůže vytlačit obstarožní uhelné a atomové elektrárny. Je načase definitivně zahodit nálepku drahého zdroje a přestat solární energetice házet klacky pod nohy. Čas, kdy se nové projekty solárních projektů obejdou bez podpory se blíží mílovými kroky. Důležité pak bude zejména neblokovat růst například obstrukcemi při připojování do sítě.“

Zdroje:
[1] http://www.bnef.com/WhitePapers/download/82
[2] EPIA: Solar Photovoltaics competing in the energy sector – On the road to competitiveness, www.epia.org

tisková zpráva

16 komentářů: „Solární energie poráží cenou elektřinu ze sítě

 • 15. 6. 2012 (20.44)
  Trvalý odkaz

  Diky to je super, ted se v tom muzu pohrabat a udelat si lepsi predstavu.

  Reagovat
 • 22. 5. 2012 (0.13)
  Trvalý odkaz

  A kolik je vlastne treba okamziteho vykonu na vyrovnavani site behem dne.
  Zna nekdo to cislo odpoved!
  Predem dekuji za odpoved.

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (18.58)
  Trvalý odkaz

  ekolog
  tak to asi budeme kolegové.
  Síť musí odebírat vše od každé elektrárny co vyrobí a která se nepodílí na regulaci. To už ale neplatí pro nové OZE se střídači které umožňují okamžitou plynulou regulaci od 0 do 100% dle stavu sítě.
  Chyba je v tradičních tepelných elektrárnách že neumožňují regulaci ve velkém rozsahu a rychlosti.
  Nicméně i tepelné elektrárny jsou schopny regulace v určitém rozsahu a snížení výkonu se projeví i na spotřebě paliva. Bohužel/bohudík ale také na platech zaměstnanců a manažerů, protože prodají méně elektřiny a o to jim (státní/komerční firmě) jde především. V současnosti nízkých cen elektřiny na burze tepelné elektrárny moc nevydělávají, v noci je levné elektřiny nadbytek a ve dne jim zase drahou špičkovou energii tlačí do sítě FVE.
  http://ekonomika.idnes.cz/dostavba-temelina-ohrozena-kvuli-nemeckym-elektrarnam-pg6-/ekonomika.aspx?c=A120517_202945_ekonomika_brm

  Reagovat
 • 21. 5. 2012 (8.23)
  Trvalý odkaz

  to Energetik. Já pracuji přímo v energetice, co vy?
  Grafy jsou jedna věc a skutečnost je jiná. OZE se bez záložních zdrojů neobejdou a to díky nutnosti odebrat z nich povinně vše, co vyrobí. Takže konvenční zdroje pak musí vyrovnávat výkyvy oběma směry, jinak by mohlo dojít k blackoutu, namísto toho, aby se provozovaly při maximální efektivitě, čímž se kvůli OZE mrhá fosilními palivy, nehledě k většímu množství škodlivin. Někde z kanceláře se to mluví o OZE, ale v provozu přímo u toho, to vypadá jinak.

  Reagovat
 • 20. 5. 2012 (15.02)
  Trvalý odkaz

  Energetik, můžete prosím přeložit do lidštiny co znamená okamžitá dynamická podpora sítě? Co se děje s přebytečným/nedostatečným výkonem, co to udělá s účinníkem?

  Reagovat
 • 18. 5. 2012 (20.08)
  Trvalý odkaz

  hariprasad
  Ano, čím chladnější panely tím větší výkon. Pokud někdo panely nainstaluje ve sklonu větším než 60° (fasády budov atd..) potom v zimě dosáhne většího výkonu než v létě. A proto je sklon 60° a větší vhodný pro ostrovní systémy, aby se snížily letní přebytky a zvýšily zimní nedostatky. Ovšem cena panelů je už tak nízká že to nikdo na střeše neřeší, raději přidá o několik panelů více a panely má ve stejném sklonu jako je střecha.

  Reagovat
 • 18. 5. 2012 (19.58)
  Trvalý odkaz

  ekolog
  Solární zdroje v současném instalovaném výkonu nepotřebují žádnou zálohu, protože dle grafů se jejich výroba kryje se zvýšenou denní spotřebou.

  http://www.ceps.cz/CZE/Data/Vsechna-data/Stranky/Vyroba.aspx

  http://www.ceps.cz/CZE/Data/Vsechna-data/Stranky/Zatizeni.aspx

  Dle těchto (dnešních) grafů by bylo pro síť vhodné nainstalovat ve FVE ještě cca 1 až 2GW. Potom by se při slunečních dnech nemuselo tolik špičkové energie vyrábět v plynových turbínách a nehospodárných přečerpávačkách kde se ztrácí cca 35% energie.
  Navíc dnešní FV střídače poskytují místní okamžitou dynamickou podporu sítě a tedy regulace výkonu (napětí) v síti dle frekvence a napětí a kompenzaci účinníku. To jsou služby které v současnosti poskytují FVE zdarma a které v takovém rozsahu a rychlosti žádná jaderná nebo uhelná elektrárna nedokáže a nedělá, jen v omezené míře a velmi draho. Více v PPDS 2011 příloha č.4:
  http://www.cezdistribuce.cz/cs/energeticka-legislativa/pravidla-provozovani-ds/ppds2011.html

  Reagovat
 • 18. 5. 2012 (19.42)
  Trvalý odkaz

  Problém je samozřejmě nerovnoměrná výroba a nejde ani tak o denní výkyvy, to se dá zvládnout bateriemi, ale hlavně v zimním období je v našich krajích často pod mrakem a doba dne je krátká. Nevím, za jakých podmínek by to střešní instalace utáhla. Na druhou stranu, jsem zase četl, že vlivem nízkých teplot (a tím pádem i vysoké účinnosti) a úhlu dopadajících paprsků pokud svítí v zimě má FVE až o 1/3 větší účinnost oproti létu, takže měniče je potřeba dostatečně předimenzovat aby se nespálily.

  Reagovat
 • 18. 5. 2012 (14.56)
  Trvalý odkaz

  Až nebudou potřebovat solární zdroje teplou zálohu (to znamená zdroj jedoucí na prázdno a čekající až přestane foukat nebo Slunce zajde za mrak) v podobě elektrárny na fosilní paliva, pak to teprve bude perspektivní odvětví.

  Jestli je to podle vás konkurenceschopné, tak můžeme konečně nastavit těmto zdrojům stejné odběrové diagramy, jako mají konvenční elektrárny. Zrušení dotací a povinného odběru za přemrštěnou cenu se určitě rádi zbavíme.

  Reagovat
 • 18. 5. 2012 (14.24)
  Trvalý odkaz

  merlog
  To jestli FVE bude na polích v rukou dotovaného energetického monopolu nebo bude sloužit na střechách domů pro snížení účtů jejich majitelů za elektřinu a snížení jejich závislosti na monopolu. Závisí jen míře inteligence našich zákonodárců a míře korupce. Prozatím v ČEZku vyhrávala varianta FVE na polích a s novým zákonem o OZE to bohužel zatím lepší nebude.

  Reagovat
 • 18. 5. 2012 (12.59)
  Trvalý odkaz

  Jupí, pole nám zmodrají hektary panelů! Zlatá řepka…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *