Levná solární energie konečně na dosah?

V posledních pár dnech se sešly dvě velmi zajímavé zprávy z prostředí vědeckých laboratoří. První pochází z Fraunhoferova Institutu, kde výkumníci dosáhli rekordní 41,1% účinnosti při konverzi slunečního světla v elektřinu. Světlo bylo koncentrováno a následně zaměřeno na malý o ploše pět mm2 vyrobený převážně z kovů jako je gallium, indium či germanium. Jde o tzv. metamorfické mnohocestné solární články, na kterých už vědci pracují od roku 1999. Po deseti letech se jim konečně podařil zásadní průlom. „Jsme tím všichni nadšeni,“ komentoval úspěch Frank Dimroth, vedoucí jedné z výzkumných skupin. Je příjemné slyšet, že vědci nepracují pouze v teoretické rovině, ale svůj nový objev hodlají co nejrychleji zužitkovat také prakticky. Spolupracují proto úzce se společnostmi Azur Space a Concentrix Solar GmbH aby svou novou technologii mohli uvést co nejdříve na trh.

V praxi by to pak mohlo znamenat, že cena energie vyrobené v či bude nižší než dnes a nejspíš srovnatelná například s cenou energie z .

solární články vyrobené na Fraunhoferově institutu - dosud nejvyšší účinnost

solární články - speciální protiodrazová vrstvaDruhá zpráva přichází z Polytechnického institutu Rensselaer. Tam se podařilo vyvinout protiodrazovou vrstvu, která umožňuje solárním panelům absorbovat celé světelné spektrum z prakticky jakéhokoliv úhlu. Jinými slovy, zatímco klasické solární články přijmou pouze 67,4% světla a zbytek se od nich odrazí, díky nové antireflexní vrstvě mohou články přijmout až 96,21% světla a to pak přeměnit na elektřinu. Nový povrch je vyroben pomocí nanotechnologí a mohl by, podobně jako objev vědců z Fraunhoferova Institutu pomoci k výraznému zlevnění, a tím i rozšíření solární energie. Zajímavé je, že díky protiodrazové vrstvě už by nemuselo být například nutné otáčet solární elektrárny a sluncem ve správném úhlu, protože solární články vybavené touto vrstvou přijímají světlo ze všech úhlů stejně. To by znamenalo další výrazné snížení nákladů na solární systémy a instalace. Není bez zajímavosti zmínit, že tento výzkum byl financován americkým Ministerstvem energetiky a letectvem USA.

RPI, Fraunhoferův institut

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *