Dosáhne Čína 40 GW solárních elektráren do roku 2015?
Sen, který předchází realitu? Před rokem a půl si Čína vytkla cíl: 5 GW solární energie do roku 2015. To ale zvládli za necelý rok, a původní iniciativa byla přehodnocena z pěti na jednadvacet. V zákulisí se dlouho hovořilo o tom, jestli je tento nový cíl vůbec reálné dosáhnout, když nyní zaznívá z Číny mnohem optimističtější předpověď: do roku 2015 zprovozníme solární instalace o celkovém výkonu 40 GW.
Giles Parkinson z listu Renew Economy sledoval vývoj situace na trhu s obnovitelnými zdroji energie, a k situaci poznamenává: „Aktualizovaná prognóza ekonomů z Deutsche Bank napovídá, že Čína je schopna osadit během následujících tří let 10 GW každý rok. Pokud nedojde k nečekané změně vývoje, v roce 2020 skutečně může asijský gigant mít instalovaných 100 GW.“
V září navíc zaznělo z oficiálních zdrojů čínské vlády, že plán na 40 GW do roku 2015 je nyní konečně životaschopný. Osmkrát více, než bylo původně plánováno.
„V červnu 2011 poskočila vytýčená mez z 5 GW na deset, v prosinci téhož roku z deseti na patnáct, a v červenci roku 2012 se už nepochybovalo o jednadvaceti,“ shrnuje dynamický vývoj Parkinson. „Když se teď hovoří o čtyřiceti, neznamená to ale, že se situace do léta příštího roku dále nezmění.“
Optimismus tedy Číně při plnění „plánu Golden Sun“ rozhodně nechybí. Ale ani výrazně finančně stimulovaná ekonomika Číny nemusí tento vytýčený cíl ustát.
Jen pro představu, zmíněných 40 GW představuje tolik solární energie, kolik nyní vyrábí současně Němci (24,7 GW), Italové (12,8 GW), Japonci (4,9 GW), Španělé (4,9 GW) a Američané (4,4 GW). Jinými slovy, čtyřicet gigawatt je opravdu hodně velký krajíc.