Energetický management se jihlavské léčebně vyplatil

Důležité a zásadní změny je dobré přenechat profesionálům. Tímto mottem se řídila Psychiatrická léčebna Jihlava, rozšířila své personální síly o energetický management a se svým projektem restrukturalizace energetického hospodaření vyhrála první místo kategorie Oheň v soutěži .  
Jihlava psychiatrická léčebna
obrázek: Psychiatrická léčebna Jihlava

Provoz rozsáhlých komplexů starých budov bývá energeticky velmi náročný a v souladu s filozofií trvale udržitelného rozvoje vyžaduje změnu. Zažité postupy, organizační struktura i strach z inovací často bohužel stojí v cestě modernizace energetického hospodaření mnoha „historických“ podniků.

V Jihlavě však dokázali tyto překážky překonat a rozhodli se najmout energetický management. Ten pro ni zajišťuje společnost AB Facility a.s., která na základě vstupního auditu kompletně revitalizovala stávající energetický systém léčebny, v jejímž areálu se nachází 29 se šesti sty lůžky.

Nový systém hospodaření s energiemi vyžadoval rekonstrukci centrální parní výtopny a přechod na teplovodní soustavu, změnu systému přípravy teplé užitkové vody a vzduchotechniky, zajištění zdroje technologické páry pro prádelnu a kuchyni, vybudování nových předávacích stanic objektů ve všech částech areálu, instalaci pro k vlastnímu využití a konečně také zavedení nového moderního systému měření a regulace spotřeby tepla s centrálním dispečinkem.

Tato unikátní umí mimo jiné vyhodnocovat data získaná z meteo družice a umožňuje tak až s dvouhodinovým předstihem řídit spotřebu tepelné energie v závislosti na předpovědi počasí.

Velkou výhodou projektu je také způsob financování, který od jihlavské nemocnice nevyžadoval žádné investice. Takzvaná metoda Energy Performance Contracting (EPC) umožňuje investice splácet až z úspor vzniklých prostřednictvím restrukturalizace energetického hospodářství, zvýšením jeho účinnosti a snížením energetických ztrát.

Léčebna dnes díky změnám funguje výrazně úsporněji a tedy i ekologičtěji bez nutných počátečních investic. Topí méně, lépe a levněji. Odvážný krok se vedení léčebny rozhodně vyplatil. Navíc poskytuje inspiraci i ostatním zařízením, které bojují s neefektivním energetickým hospodařením.

Návratnost projektu autoři očekávají do osmi let, úspory energie, financí i vypouštěných škodlivin však mohou pozorovat již nyní. Spotřeba energie je o 40 % nižší a finanční náklady spojené s provozem energetického hospodářství klesly o více než deset milionů korun ročně. Navíc je jihlavský vzduch díky novým opatřením léčebny každoročně lehčí o 540 tun emisí.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *