Jak maximalizovat energetickou soběstačnost domácnosti díky obnovitelným zdrojům?

V dnešní době je energetická optimalizace a snížení nákladů na vytápění a výrobu energie na minimum cílem mnoha domácností. Ideálním řešením, které bude maximálně efektivní, je volba fotovoltaické elektrárny v kombinaci s tepelným čerpadlem. Dokáže ušetřit až těžko uvěřitelných 90 % nákladů na elektrickou energii.

Abyste dosáhli maximální efektivity fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla, je třeba zvolit profesionální realizační firmu, která má za sebou stovky realizací napříč celou republikou. Taková vám poskytne předrealizační konzultaci zdarma. V rámci ní připraví kompletní technické řešení zohledňující technický stav domu a individuální potřeby domácnosti, pomůže s vhodným umístěním solárních panelů a optimálním nastavením technologie pro výrobu maximálního množství elektrické energie pro běžný chod spotřebičů v domácnosti. Navrhne bateriové úložiště s dostatečnou kapacitou. Elektrárnu také zkombinuje s vybraným tepelným čerpadlem, které zajistí vytápění domu a ohřev vody. Tedy v chladných měsících se postará o vytopení domu a zajistí, aby z vaší sprchy vždy tekla teplá voda. 

„Ve společnosti Acetex využíváme špičkových dodavatelů na trhu, pro solární elektrárny jsou to celočerné panely AEG, střídače GoodWe nebo Wattsonic a pro tepelná čerpadla německou značku Viessmann. Tato čerpadla se vyznačují vysokým faktorem výkonnosti COP, což znamená, že z 1 kWh spotřebované elektřiny na provoz čerpadla vyrobí 5 kWh tepla. Pokud máte systém vybavený i bateriovým úložištěm, můžete si přebytky energie vyrobené fotovoltaickou elektrárnou, které nespotřebujete, uložit do daného akumulátoru pro pozdější spotřebu,“ vysvětluje René Milota, majitel společnosti Acetex.

Vládní podpora obnovitelných zdrojů energie

Velkou výhodou jsou také státní dotace, které lze na pořízení fotovoltaické elektrárny i tepelného čerpadla získat. „Snaha o omezení závislosti na fosilních palivech se projevila ve větší podpoře obnovitelných zdrojů pro výrobu energie. Vláda se je rozhodla podpořit ve dvou samostatných dotačních programech Kotlíková dotace a Nová zelenám úsporám,“ upřesňuje René Milota z Acetexu a dodává: „S veškerou administrativou a dokumentací pro žádost a získání státní dotace z jednotlivých programů majitelům domu pomůžeme a vše zařídíme.“ 

Dotace jsou určeny pro majitele či spolumajitele nemovitosti (rodinného nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který musí být obýván alespoň 24 měsíců před podáním žádosti). Kotlíková dotace je určená pro nízkopříjmové osoby a rodiny, které díky ní mohou pokrýt až 95 % způsobilých nákladů spojených s výměnou zdroje tepla (tedy nejenom na samotné zařízení, ale i na stavební doprovodné práce, revize, připojení soustavy atd.). Nová zelená úsporám je určena pro ostatní domácnosti. Tam se výše možné dotace pohybuje do 50 % způsobilých nákladů. Příspěvek na fotovoltaickou elektrárnu je 205 000 Kč, respektive 225 000 Kč pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Příspěvek na tepelné čerpadlo je ve výši 100 000 Kč, respektive 140 000 Kč, pokud bude připojené k fotovoltaické soustavě. 

Majitelé rodinných domů s vlastním pozemkem mají možnost získat další dotaci, a to na pořízení a instalaci dobíjecí stanici pro osobní elektromobil a zařízení nezbytných pro jejich provoz. Výše dotace je 30 000 korun na jeden nabíjecí bod a podpořit lze maximálně dva pro jeden rodinný dům. Při kombinaci všech tří systémů lze získat i kombinační dotační bonus ve výši 20 000 korun. Při kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla je to 10 000 korun. Tedy v uvedeném příkladu lze v exponovaných krajích pro všechna tři zařízení dosáhnout až na částku 445 000 korun. A to už je více než pádný důvod uvažovat o maximalizaci energické optimalizaci domácnosti.  

ZDROJ: placená inzerce

Jeden myslel na “Jak maximalizovat energetickou soběstačnost domácnosti díky obnovitelným zdrojům?

  • 12. 4. 2024 (18.20)
    Trvalý odkaz

    Snažím se ve své domácnosti maximalizovat využití obnovitelných zdrojů energie. Proto jsem investovala do solárních panelů a tepelného čerpadla, a to mi výrazně snížilo provozní náklady. Dříve jsem dům vytápěla dřevem, a teď odpadla práce se štípáním. Díky tomu se můžu více věnovat mé oblíbené zahrádce, na kterou si kupuji pracovní mikiny na stránkách https://www.ardon.cz/c/356/mikiny, ve kterých se mi perfektně pracuje.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *