LED žárovka, která pomůže lidem v noci spát
Všechny živé organismy – od zvířat přes rostliny až po buňky – mají uvnitř hodiny nastavené na základní rytmus Země – noc a den. Vědci mají za to, že tyto hodiny neboli biorytmus, se datují k počátku života na zemi zhruba před třemi a půl miliardami let.
Tento rytmus nám pomáhá udržet se v bdělém stavu a aktivní činnosti, když je slunce na obloze, a naopak odpočívat během noci, takže buňky mohou provést základní údržbu a mozek si dokáže zaznamenat vzpomínky.
Vynález umělého osvětlení přinesl řadu výhod a jednu nevýhodu. Zvládneme toho udělat více, ale též méně spíme. A co víc, rozhodili jsme si vnitřní hodiny, které se orientovaly podle světla. Není divu, že vědci po celém světě začali hledat nápravu.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Indie vyměňuje žárovky za šetrné LED osvětlení
Spotřeba energie na osvětlení má v USA do roku 2030 klesnout o 46 %
Tým inženýrů z GE Lighting nedávno přišel s řešením „inteligentní“ LED žárovky nazvané CbyGE. Tato LED žárovka je navržena tak, aby uživatelům pomáhala se budit ráno a usínat večer. „Vytvořili jsme LED světlo, které dokáže měnit barvy a pomáhá tělu se lépe přizpůsobit dennímu biorytmu,“ říká marketingový ředitel GE Lighting Carmen Pastore.
Vědci z GE vyvinuli první viditelnou LED žárovku v šedesátých letech a moderní technologie LED jim dala přístup k „nekonečné paletě“ barev. Oni se však zaměřili na dvě, na modrou a žlutou.
To proto, že tyto barvy dokáží stimulovat receptory na sítnici oka, které kontrolují úroveň hormonu melatonin v těle. Právě ten má totiž vliv na to, zda se nám chce spát.
Odstíny žluté a oranžové, na které si lidské bytosti zvykly sledováním milionů západů slunce před spánkem, simulují produkci melatoninu, zatímco jasně modré světlo tělo vyzývá, aby snížilo úroveň tohoto hormonu a připravilo se na práci.
„Tady máme co do činění s třemi miliardami let evoluce,“ říká Pastore. „Naše LED žárovky pomáhají tělu se přizpůsobit namísto toho, abychom čekali, že se tělo nějak vyrovná s technologickým procesem.”
Pastore tvrdí, že účinek světla je silný zejména v noci. „Když uprostřed noci zapnete tablet, ostré modré světlo vás doslova udeří do očí,“ vysvětluje. „A budete mít štěstí, pokud se vám znovu podaří usnout. Ale příjemné žluté světlo vám třeba pomůže vyměnit plenku a vaše batole znovu spokojeně usne.“
Nejvíc lidem pomůže, když budou mít zhasnuto. Já potřebuju mít na spánek tmu, chladno a klid. Jinak se nevyspím dobře. Proto se teď, co máme děti, nemůžu vyspat. Ani jednu podmínku totiž nemůžu splnit :-D . Tak spoléhám alespoň na Krupa Kratom , který mě dá do takové pohody, že bych usnula snad kdekoliv :-) .