LED žárovka, která pomůže lidem v noci spát

Všechny živé organismy – od zvířat přes rostliny až po buňky – mají uvnitř hodiny nastavené na základní rytmus Země – noc a den. Vědci mají za to, že tyto hodiny neboli biorytmus, se datují k počátku života na zemi zhruba před třemi a půl miliardami let.

„Zní to jako hi-tech, ale ve skutečnosti se vracíme zpět k přírodě," komentují vědci nové LED žárovky vědci z GE. foto: GE
„Zní to jako hi-tech, ale ve skutečnosti se vracíme zpět k přírodě,“ komentují vědci nové LED žárovky vědci z GE. foto: GE

Tento rytmus nám pomáhá udržet se v bdělém stavu a aktivní činnosti, když je slunce na obloze, a naopak odpočívat během noci, takže buňky mohou provést základní údržbu a mozek si dokáže zaznamenat vzpomínky.

Vynález umělého osvětlení přinesl řadu výhod a jednu nevýhodu. Zvládneme toho udělat více, ale též méně spíme. A co víc, rozhodili jsme si vnitřní hodiny, které se orientovaly podle světla. Není divu, že vědci po celém světě začali hledat nápravu.

Tým inženýrů z GE Lighting nedávno přišel s řešením „inteligentní“ LED žárovky nazvané CbyGE. Tato LED žárovka je navržena tak, aby uživatelům pomáhala se budit ráno a usínat večer. „Vytvořili jsme LED světlo, které dokáže měnit barvy a pomáhá tělu se lépe přizpůsobit dennímu biorytmu,“ říká marketingový ředitel GE Lighting Carmen Pastore.

Vědci z GE vyvinuli první viditelnou LED žárovku v šedesátých letech a moderní technologie LED jim dala přístup k „nekonečné paletě“ barev. Oni se však zaměřili na dvě, na modrou a žlutou.

To proto, že tyto barvy dokáží stimulovat receptory na sítnici oka, které kontrolují úroveň hormonu melatonin v těle. Právě ten má totiž vliv na to, zda se nám chce spát.

Odstíny žluté a oranžové, na které si lidské bytosti zvykly sledováním milionů západů slunce před spánkem, simulují produkci melatoninu, zatímco jasně modré světlo tělo vyzývá, aby snížilo úroveň tohoto hormonu a připravilo se na práci.

„Tady máme co do činění s třemi miliardami let evoluce,“ říká Pastore. „Naše LED žárovky pomáhají tělu se přizpůsobit namísto toho, abychom čekali, že se tělo nějak vyrovná s technologickým procesem.”

Pastore tvrdí, že účinek světla je silný zejména v noci. „Když uprostřed noci zapnete tablet, ostré modré světlo vás doslova udeří do očí,“ vysvětluje. „A budete mít štěstí, pokud se vám znovu podaří usnout. Ale příjemné žluté světlo vám třeba pomůže vyměnit plenku a vaše batole znovu spokojeně usne.“

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *