Češi ročně vyplýtvají vodu o objemu čtyř Máchových jezer
České domácnosti myslí na životní prostředí a stále častěji si uvědomují, že dostatek vody, energie i jídla nejsou samozřejmostí. I přesto ročně proteče kvůli mytí nádobí pod tekoucí vodou českými kohoutky zbytečné obrovské množství.
Češi ročně zbytečně vyplýtvají při mytí nádobí 26,9 milionu m3 vody, při čištění zubů s nezastaveným kohoutkem pak dalších 11,5 milionu m3 a kvůli nešetrnému zacházení s potravinami vyhodí každý Čech průměrně až 180 kg jídla za rok.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na čistou vodu? Vařená opuncie
Česká republika je lídrem v čištění vody pomocí nanotechnologií
Chovat se šetrněji k našim peněženkám i přírodě nemusí být nic složitého. Často stačí jen začít dělat každodenní činnosti jako je mytí nádobí, vaření, skladování potravin nebo nakupování trochu jinak a o kousek lépe. I proto vznikl projekt Šetrnější domov, do kterého se zapojilo 20 českých a slovenských rodin.
Pitná voda tvoří pouze 3 % světových zásob vody a nezbytně ji potřebujeme k našemu životu i ke všemu, co děláme. Přesto pitnou vodu bereme v domácnosti jako samozřejmost a často při omezování plýtvání přichází na řadu až na posledním místě.
Rozdíl mezi množstvím vody spotřebované během jednoho mytí nádobí pod tekoucí vodou a v myčce se může vyšplhat až na desítky litrů. Spotřeba vody se při mytí pod tekoucí vodou liší domácnost od domácnosti a pohybuje se mezi 30 litry v tom nejšetrnějším případě až po 447 litrů za jedno mytí nádobí.
V porovnání s tím je k umytí nádobí v myčce zapotřebí litrů daleko méně. Při ekologickém programu lze dosáhnout pouhých 7,5 litru, průměrně je to litrů 10. Z našeho průzkumu z ledna 2015 vyplývá, že nádobí pod tekoucí vodou myje celých 31 % českých domácností.
Vyjdeme-li z předpokladu, že běžná česká domácnost myje nádobí obden a průměrně při tom proteče 120 litrů vody, dostane se za rok na spotřebu 21 900 litrů. Při používání myčky by to bylo jen 1 825.
Pokud by všechny české domácnosti včetně těch, které v současnosti myjí pod tekoucí vodou, začaly používat myčku, znamenalo by to ročně úsporu vody 26,9 milionu m3, což zhruba odpovídá objemu více než čtyř Máchových jezer.
„S vodou jsme se snažili nakládat hospodárně už předtím, ale sami jsme byli překvapeni, kolik jí i u nás doma proteče zbytečně. Například za jeden týden jen při omývání ovoce a zeleniny v naší rodině proteče 160 litrů vody. Kromě pořízení myčky jsme začali zachytávat vodu také například při mytí zeleniny, a pak ji používáme k zalévání květin,“ doplňuje jeden z účastníků projektu Šetrnější domov Miloš Jašek.
Přestože 95 % českých domácností dle průzkumu zastavuje při čištění zubů vodu, zbylých 5 % stačí na to, aby denně zbytečně protekla voda, která odpovídá objemu 4 plaveckých padesátimetrových bazénů.
Pokud vycházíme z předpokladů, že průměrná česká domácnost má 2,3 člena, každý z nich si čistí zuby dvakrát denně dvě minuty a v koupelně má kohoutek s perlátorem, proteče každý den českými koupelnami necelých 11,5 milionů litrů vody zbytečně.