Plastová svítidla dobývají módní mola bytové architektury – co je na nich tak fascinujícího?

Současní bytoví architekti kladou důraz zejména na lásku k nevšedním materiálům a extravaganci, jež se doopravdy ničeho nebojí. Dobře ví o naší věčné touze být v centru pozornosti a rádi vám v tom pomohou alespoň prostřednictvím nevšedních bytových doplňků. Pracují s kvalitními materiály, takže jejich modely něco vydrží.

Není tedy divu, že mezi nejoblíbenější materiály současnosti patří právě plast. Budete překvapeni, kolik podob může mít a o kolik úrovní dokáže pozvednout váš osobitý interiér!

Plastová svítidla oslní opravdu kdekoliv – nejvíce však v obývacím pokoji 

Výběr správného svítidla do centrální místnosti domu či bytu rozhodně není jednoduchý úkol. Musíte šikovně kombinovat materiály, barvy i vzory, a přitom neustále myslet na to, co bude mít váš nový bytový doplněk jako partnery. Počítá se vše – od nábytku až po koberce.

Lvivjanochka Photo / Shutterstock.com

A v neposlední řadě je ve hře také dostatečná svítivost. Ne všechny modely lustrů nebo stojacích lamp však do sebe dokáží pojmout oblíbené halogenové žárovky. To však naštěstí vůbec nevadí, vsadit lze i na populární LED svítidla. Pamatujte si však, že s plastem se vždy nejlépe snoubí teplá žlutá barva. Akceptovat lze i teplou bílou, ovšem studená bílá působí v jeho podání až příliš ostře, řeřavě a nepřirozeně. 

Plast vždy laďte s dalším vybavením místnosti

Ledabyle odbyté plastové svítidlo váš interiér „shodí“ někam k dělnické třídě, zatímco správná volba ho elegantně zakončí a pozdvihne. A samozřejmě nezapomeňte věnovat pozornost také struktuře použitých materiálů. Měla by dokonale odrážet něco z dalšího vybavení pokoje – máte hladký rám televizní obrazovky? Chtějte hladká svítidla. Pyšníte se zajímavě texturovanou vázou? Pokuste se stejný vzor zopakovat i na svítidle. Uvidíte, jak dokonalou harmonii tímto zdánlivě nedůležitým detailem vytvoříte. 

A nezapomeňte také na to, že plast lze kombinovat i s jinými texturami, ovšem vyplatí se při tom maximální opatrnost. Vzájemné sladění materiálů je velmi důležité, může poskytnout stylizační lehkost nebo naopak interiér zbytečně zatížit nežádoucími kontrasty. Naštěstí pro vás se univerzální plastová svítidla hodí prakticky k jakékoliv příležitosti a do každého bydlení. Stačí vsadit na neutrální barvy a máte vyhráno.

Náš tip: Chcete-li si pořídit svítidel více (například kvůli tomu, aby se jako celek elegantně doplňovala), prověřte si, zda je na to vaše rozvodná síť stavěná. Pokud ne, doporučujeme kupříkladu osvědčený proudový chránič s jističem.

Experimentujte s celkovým vyzněním prostoru 

Nemusíte se bát experimentovat s barvami a typem plastu, až na několik výjimek je tento materiál opravdu nadčasový a skvěle ladí ke všemu. A nezáleží přitom na tom, jak bohatě nebo naopak střízlivě zařízené bydlení máte. Dobře vybrané svítidlo bude harmonizovat s filigránskými ozdobami na vašich starožitných zrcadlech, určených pro slavnostní příležitosti, ale nebude se bát ani výraznějších blýskavých odlesků ve večerních hodinách.

Pomoci vám v tom mohou i chytré žárovky, jež se podle přání zbarví přesně tak, jak aktuálně potřebujete. Takže zatímco ve dne vás potěší klasickým teplým žlutým světlem, jakmile slunce zapadne, mohou se zabarvit dorůžova, dočervena nebo třeba domodra. Vše záleží na individuálním nastavení a vašich přáních. Barvy i intenzitu svícení lze pohodlně změnit také přes dálkové ovládání.
Bývají bohužel trochu dražší, takže na to buďte připraveni. Především si pamatujte, že při honbě za elegancí se nemusíte vzdát funkčnosti. Stačí si pohlídat výhodné akce v kamenných obchodech nebo e-shopech a vždy nakoupíte výhodně.