Co je to zelená elektřina a v čem spočívá její výhoda?

Určitě už jste se s názvem zelená elektřina setkali. Už svým názvem prozrazuje, že jde o něco ohleduplného. Nemýlíte se. Zelená elektřina je označení pro elektrickou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů, jako je voda, vítr, slunce, biomasa, geotermální voda a další. Tyto zdroje se přirozeně obnovují, znamená to tedy, že jsou ekologické a nevyčerpatelné. Důležitým faktorem u těchto energetických zdrojů je, že nepoškozují životní prostředí uvolňováním skleníkových plynů do atmosféry.

Je jen na nás, zda si vybereme pro provoz své společnosti či domácnosti odběr energie, která poškozuje planetu nebo takovou, která zkrátka neškodí a nezanechává uhlíkovou stopu. 

Odebírání zelené elektřiny neznamená, že vám bude hlasitěji hrát rádio nebo myčka nádobí lépe vykoná svou práci. Elektřina zůstane vždy elektřinou. Rozdíl tkví pouze v tom, že zelená elektřina je získávána z obnovitelných zdrojů. Možná vás napadne, že byste rádi šetřili planetu a přešli z klasické na zelenou elektřinu, ale máte obavu, aby to nevyšlo příliš draho. Obávat se skutečně nemusíte. Zelená elektřina váš rozpočet rozhodně nezruinuje. Dobrou zprávou je, že zelená energie vás dokonce nemusí stát víc. Stačí si srovnat nabídky různých společností. Případně zaplatíte pouze o pár desítek korun navíc.

amasterphotographer / Shutterstock.com

Jedna domácnost používající zelenou elektřinu svět nespasí, ale když se přidá jeden, přidá se i druhý a počet lidí používajících obnovitelné zdroje začne stoupat, a to už za to stojí. 

Využít lze mimořádnou sílu řek i povětrností podmínky 

Energetické společnosti napříč celým světem spoléhají při výrobě elektřiny nejčastěji na vodní energii a vítr. Tato vyrobená energie je levná a vyrábí se bez spalování paliva, což znamená, že neuvolňuje oxid uhličitý ani znečišťující látky tak, jako elektrárny spalují fosilní paliva, jako je uhlí nebo zemní plyn. Vaše svítidla mohou svítit i způsobem, který šetří planetu. Šetrný přístup k přírodě zajistí LED osvětlení i zelená elektřina. Pokud patříte k lidem, kterým záleží na ekologii a celkově přírodě, pak je pravděpodobné, že už jste přešli na nový zdroj energie. Možná to teprve máte v plánu. Zelená elektřina je bezesporu budoucnost. 

LED svítidla 

LED osvětlení je rovněž světelný zdroj budoucnosti, který postupně zcela vytlačí konvenční svítidla. Samozřejmě i LED světla mají své nevýhody, ostatně jako vše. Výhody však převažují, posuďte sami: 

Výhody – časté vypínání a zapínání neovlivní jejich životnost, jejich účinnost je až 10x vyšší, než u vlákninové žárovky, také jejich životnost je mnohem delší, rychle se rozsvítí na plný výkon, osvětlují přirozeným způsobem, což ocení zejména ženy, které používají LED zrcadla ke zkrášlování. Neobsahují rtuť, olovo ani jiné toxické látky. 

Nevýhody – patří zde nejčastěji vyšší pořizovací cena (nicméně za kvalitu je vždy potřeba si připlatit). Při nákupu je potřeba zvolit ověřeného výrobce (i v tomto směru můžete natrefit na nekvalitní výrobky). V některých aplikacích může LED osvětlení oslňovat. Životnost výrobku může snížit i kolísání proudu. 

Jak sami vidíte, výhody převažují a nevýhody lze minimalizovat výběrem kvalitního výrobku.

Výhody obnovitelné energie 

Ekonomické a environmentální výhody využívání zelené energie zahrnují: 

  • První a nejdůležitější výhoda využívání obnovitelné energie spočívá už v jejím názvu – je obnovitelná. Znamená to, že nedojde. 
  • Chrání životní prostředí – výroba energie, která neprodukuje žádné emise skleníkových plynů z fosilních paliv a snižuje některé typy znečištění ovzduší. Přízemní nebo troposférický ozon (plyn lidskému zdraví nebezpečný) může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně: kašle, podráždění hrdla, zánětu dýchacích cest, sníženou funkci plic, poškození plicní tkáně
  • Diverzifikace dodávek energie a snížení závislosti na dovážených palivech 
  • Ekonomického rozvoj –  vytváření nových pracovních míst