Ekologicky šetrné materiály pro hrubou stavbu
V souvislosti se stavbou nových domů narůstá poptávka po ekologických a průmyslově minimálně zpracovaných materiálech. Ekomateriály můžete využít při hrubé stavbě i zateplení – některé jsou výdobytkem moderní doby, jiné používali již naši předci.
Ekologie jako moderní směr stavebnictví
Stavebniny procházejí neustálým vývojem – zatímco dříve byl kladen důraz na vylepšení jejich technologických vlastností za pomoci nových postupů a nejnovějších syntetických materiálů, dnes se mnoho lidí obrací zpět do minulosti, případně chtějí využít přírodní materiály s udržitelným původem. Jaké suroviny jsou mezi stavaři nejznámější?
Hrubá stavba s ohledem na ekologii a udržitelnost
Nejčastěji se ekologické stavebniny využívají k tepelné izolaci. Dům je možné efektivně zateplit hlavně celulózovými rostlinnými materiály (technické konopí, sláma, len), zbytky textilu (džínovina) nebo ovčí vlnou. Celulózová vlákna například z novin se pak využívají i pro foukanou izolaci.
Z rostlinných materiálů lze také lisovat desky, které poslouží přímo jako součást stavební konstrukce. Z ekopanelů se stavějí interiérové příčky, jejichž původ spočívá v dřevěné štěpce, lepence, rákosu či ve slaměných stéblech. Nepálená hlína poskytuje možnost vytvoření vlastních cihel, technologie jejich výroby je však náročnější než u jiných stavebních postupů. Na nahození zdí se pak dá použít hliněná omítka.
Více informací o všech typech materiálů a jejich možném využití lze získat na workshopech, kde se naučíte i správnému postupu. Při stavbě by měla být zohledněna trvanlivost materiálu a jeho vlastnosti, které musejí splňovat zejména bezpečnostní zásady. Proto se určitě vyplatí výběr materiálu a technologický postup zkonzultovat s projektantem či odborníky.
Proč si pro stavbu vybrat přírodní materiál?
Přírodní materiály v sobě shrnují několik zásad: pocházejí z obnovitelných a trvalých přírodních zdrojů, lze je recyklovat a jejich výrobní náklady bývají nižší než u průmyslově zpracovávaných stavebnin. Využití některých ekologických stavebnin lze také považovat za nové zpracování původního odpadu – například u slámy, odřezků textilu nebo novin.
Velkou výhodu poskytují přírodní stavebniny i z hlediska zdraví. Obyvatelům domu přinášejí zdravější mikroklima bez syntetických výparů či karcinogenních účinků, udržují optimální vlhkost i teplo (při správném technologickém postupu výstavby). Ekomateriály se tak stávají na stavbách čím dál častější surovinou.