Tipy pro praktickou a ekologickou domácnost

V našem světě plném jednorázových plastů může být ekologická domácnost docela náročným úkolem. Hledání alternativ k běžným předmětům, jako jsou plastové lahve a sáčky, je však stále snazší a pro naši planetu čím dál důležitější. Každý můžeme začít u sebe – co můžeme udělat, abychom měli svou domácnost ekologickou, ale aby zároveň neztratila na své praktičnosti?

Než začneme, je potřeba si stanovit, čemu se chceme vyvarovat. Jsou to věci na jedno použití (ne nutně pouze z plastu) a nekvalitně vyrobené věci, které skončí po chvilce v koši. Pojďme si spolu projít 8 udržitelných materiálů, díky kterým vaše domácnost povýší do kategorie eco-friendly.

Udržitelné materiály:

  1. Nerezová ocel 

Tvrdý materiál, který se velice snadno čistí a má dlouhou životnost. Je proto v domácnosti ideální volbou pro kuchyňské náčiní.

  1. Sklo 

Sklo je inertní, levné a hlavně nekonečně recyklovatelné, takže si tolik nemusíte lámat hlavu s tím, zda něco ze skla vyhodíte. Rozhodně nevyhazujte sklenice od džemu, medu, nakládaných okurek, oříškových másel, apod. – můžete je na mnoho způsobů zužitkovat i po vyprázdnění obsahu.

  1. Silikon 

Velice flexibilní materiál, který je navíc odolný vůči teplu. V silikonových výrobcích můžete péct bez nebezpečí denaturace. Jen při výběru dejte pozor a dbejte na to, abyste sáhli po výrobcích bez plastových plnidel.

  1. Tkanina z přírodních vláken

Všestranný, bezpečný a kompostovatelný materiál , díky které plastovým sáčkům snad brzy odzvoní. Udržitelné oděvy vyrobené z organické bavlny, vlny, konopí nebo bambusu nebudou při praní vylučovat plastová vlákna. Plstěná nebo recyklovaná vlna je ideální materiál i na dětské hračky, nádoby pro domácnost a další.

  1. Dřevo

Dřevo z udržitelně obhospodařovaných lesů je obnovitelný zdroj, který byl v minulosti vytlačen plasty a právě teď by to měl být ten materiál, který jej nahradí (úložné boxy a krabice, kuchyňské náčiní a prkénka). Ideálně se hodí jako dekorační doplněk, ale navíc může být hlavně i velice praktické – třeba obyčejné dřevěné bedny a přepravky se skvěle hodí pro uskladnění různých věcí a potřeb (například bedýnka pod postel na erární deky, do pokojíčku na hračky pro děti, nebo všestranný úložný box s víkem na nevzhledný provozní nepořádek, který se nikam jinam nevejde). 

Upcyklace v praxi: staré bedýnky jako nový konferenční stolek.
  1. Bambus

Bambus je rychle rostoucí obnovitelný zdroj, který zdárně nahrazuje plasty v předmětech, jako jsou například slámky na pití. Je lehký, odolný a kompostovatelný. Navíc má minimalistický a čistý design, pro který si získal velkou oblibu i ve výrobě nábytku a doplňků.

  1. Keramika

Vedle dřeva další materiál s tradicí. Terakotová i glazovaná vypalovaná keramika nabízí po celá tisíciletí stabilní a vodotěsnou alternativu nádobí, váz a nádob vhodných pro skladování potravin. Hledejte netoxické glazury. 

  1. Papír a karton

V dávných dobách (ale i v dobách nedávných:-)) se věci balívaly  do obyčejného papíru.  Při každém opětovném použití se vlákna zkracují, takže jej nelze nekonečně recyklovat jako třeba sklo, což omezuje jeho mnohonásobné použití. Naštěstí jej můžeme bezpečně kompostovat. Kartonové krabice poslouží nejen při stěhování, ale mohou i posloužit jako úložné boxy ve vaší domácnosti.

Když jednorázově, tak s rozumem.

Mějte na paměti, že vše, co si do domácnosti kupujete, zanechává ekologickou stopu. Přestože věci vyrobené ze skla, kovu apod. mají delší životnost než plast, jejich výroba a přeprava stále vyžaduje energii. Aby tedy nákup produktů z udržitelných materiálů dával smysl, musíte je používat znovu a znovu (a znovu). 

Zlomíme zlozvyky?

  • CO PIJEME – opakovaně používejme jednu láhev, pořiďme si brčka z nerez-oceli nebo třeba z bambusu a do kavárny si s sebou vždy vezměme vlastní termohrnek.
  • JAK NAKUPUJEME – plastovým sáčkům a igelitkám odzvonilo, pořiďme si raději vlastní nákupní tašku (a navíc i ušetříme).
  • CO VYHAZUJEME – třídění je samozřejmost, snažme se ale odpad především eliminovat. Alespoň částečný přechod na zero waste není nemožný – dnes je v každém druhém městě bezobalový obchod, kam si můžeme vzít vlastní nádoby a naplnit si vše od potravin až po kosmetiku. 
  • DO ČEHO BALÍME – raději si kupme sýr na váhu než v plastovém obalu, med od místního včelaře ve skle a pivo ve vratné láhvi. 
  • ZDA ŠETŘÍME – neplýtvejme energií. Během dne není nutné svítit, stačí využít přirozeného světla. Při umývání nádobí voda nemusí téct proudem celou dobu, myčku a pračku zapínejme až tehdy, je-li plná, a dejme přednost sprše před vanou. Při výběru spotřebičů hledejme vždy A+.
  • CO POUŽÍVÁME – vybírejme ekologičtější úklidové prostředky (od tablet do myčky, přes prací prostředky, až po kompletní eko drogerii a přírodní kosmetiku).
Zkusili jste si někdy vyrobit vlastní přírodní kosmetiku nebo čistící prostředky?

Jedna rada nad zlato na závěr – čím více z nás se snaží, tím lépe pro planetu. A proto si vyberte sami, které z výše popsaných tip jsou pro vás proveditelné, a nebičujte se za to, že je neděláte všechny a odjakživa. I malá změna je změna. A projeví se nejen čistou karmou a zdravějším životním stylem, ale taky v peněžence :-)