Americká armáda přechází na čisté energie

Úspory v oblasti spotřeby energií a hledání alternativních cest, to jsou jedny z hlavních cílů úsporného programu administrativy prezidenta USA Baracka Obamy. Přirozeně se dříve nebo později musely dotknout programové změny v hospodaření i americké armády.

Nejen armáda se chystá využívat solární energii ve velkém. V horách v okolí Kábulu působí australská armáda, která místnímu sirotčinci nainstalovala zařízení na solární ohřev vody darované spol. Conergy. Na obrázku major Mark Wannacott. foto: Flickr/Isafmedia
Nejen armáda se chystá využívat solární energii ve velkém. V horách v okolí Kábulu působí australská armáda, která místnímu sirotčinci nainstalovala zařízení na solární ohřev vody darované spol. Conergy. Na obrázku major Mark Wannacott. foto: Flickr/Isafmedia

Minulý týden byl oficiálně ohlášen záměr zajistit produkci elektřiny americkým vojenským vojenským základnám formou investice do solární a větrné energie. Vítězové konkurzu dodavatelů služeb pro se staly společnosti Siemens a Johnson Controls. Realizace tří podepsaných zakázek přijde na 60 milionů dolarů.

Tři velké projekty, přičemž jen jeden získal očekávaný favorit , mají poskytnout pro potřeby armády kapacitu 8,2 MW.

První z nich zahrnuje instalaci 4,44 MW fotovoltaických panelů na raketové základně ve White Sands. Rozsahem se bude jednat o největší armádou využívaný fotovoltaický systém, dosud totiž prvenství držela sluneční plantáž u coloradské základny ve Fort Carson, která vyráběla 2 MW.

Solární elektrárna u White Sands pokryje 10 % roční spotřeby základny, a ušetří na odběru ze sítě 930 milionů dolarů ročně.

Bez zajímavosti není ani druhý projekt, který bude spravovat Johnson Control (JC). Základna Fort Bliss v Texasu nemá vlastní solární elektrárnu, a bylo by prý neúčelné nově ji zřizovat.

Proto nedaleká fungující elektrárna pod vedením JC rozšíří plantáž o 5500 solárních panelů, aby mohla plně základnu zásobovat. Součástí kontraktu je úmluva, která zajistí vojákům z Fort Bliss stabilní a příznivější cenu, než při odběru ze sítě.

Ve čtyřiadvacetiletém smluvním cyklu by tak měla základna uspořit 40 milionů dolarů, oproti šestnácti vynaloženým na rozšíření elektrárny.

Posledním projektem je pak řada úsporných opatření, které se budou týkat základny Fort Buchanan a jedenácti přidružených armádních skladišť.

Smlouva za 34 milionů dolarů má zajistit americké armádě pomocí větrných elektráren, LED osvětlení, izolacím a dalším energetickým řešením úsporu 65 milionů v horizontu šestnácti let.

Speciální balík financí, ze kterého mají americké státní instituce odčerpat dvě miliardy dolarů na projekty energetických úspor je řešen tak, aby budoucí návratnost investic pokryla náklady, a odčerpala „teoretickou nulu“ z účtů daňových poplatníků.

businessgreen.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *