Bioreaktory vyrábějí z kuchyňského odpadu hnojivo

Chytré řešení pro kuchyně malých i velkých restaurací, které pomůže recyklovat odpad z gastronomického provozu. To co zní zprvu jako laciná reklama je ve skutečnosti velmi praktický nápad. Likvidovat odpad z jídelen, který jinak plní kontejnery rozkládající se zapáchající hmotou, totiž může po tepelné úpravě nahradit doma vyrobené palivo nebo hnojivo.

Jak redukovat množství kuchyňského odpadu z velkých provozoven? Zdroj: www.bwr.lt

Biodegradátory, nebo spíše bioreaktory, mohou mít různou velikost a kapacitu. Ty, které nyní nadšeně propaguje firma z litevského Vilniusu, nemají větší rozměry než například pračka. Přesto by v závodních jídelnách a restauracích mohly ušetřit spoustu peněz. V rámci ekologizace provozů si navíc „Bio360“ sbírá body nízkou produkcí emisí.

Biologický odpad, který není možné účelně kompostovat, například kosti, zbytky omáček nebo tuk. Tekuté i pevné látky, to vše stačí naházet do kuchyňského bioreaktoru, který je schopen za den zpracovat až 360 kilogramů bioodpadu.

Organická hmota se „natáhne“ do zásobníku, který má na svém dně vestavěný drtič. Ten se po uzavření víka se spustí a rozmělní nedojedený oběd na kaši.

Do té se s chutí pustí speciální mikroorganismy, které odpad stráví a vysuší. Výrobcem uváděná účinnost systému prý garantuje 90% snížení hmotnosti odpadu. A údajně se celý proces obejde bez velkého hluku, produkce plynů znečisťujících životní prostředí a zápachu.

V současné době litevský výrobce zpracovává velkokapacitní modely, které by dokázaly zpracovávat odpad ze zemědělství v průmyslovém měřítku.

www.bwr.lt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *