3 roky neplatí za elektřinu. Nemá důvod.

Filip Procházka je svobodný pětatřicetiletý vývojář software a provozovatel odborně zaměřeného diskuzního fóra MyPower.CZ. Takových programátorů je spousta, řekne si jistě pozorný čtenář. Jednou věcí však Filip vybočuje ze zažitých standardů. K jeho domovu, trvale obydlené čtyřpatrové chatě, nevede žádná elektřina.

Filip Procházka se svými solárními panely. Autor: ekobydleni.eu
Filip Procházka se svými solárními panely. Autor: ekobydleni.eu

Filip Procházka je jedním z mála lidí nejen v České Republice, kterému se podařilo najít cestu do stavu absolutní nezávislosti na energii od energetických monopolů. Nemusí platit pravidelné zálohy za elektrickou energii.

Před více než třemi lety pořídil malou fotovoltaickou elektrárnu. Během let života s tímto systémem a jeho postupným zdokonalováním získal řadu zkušeností. Jak se žije bez přípojky elektrické energie?

Ahoj Filipe! Jsem rád, že se znovu setkáváme. Od posledního rozhovoru si všímám značného rozšíření výkonu tvé elektrárny. Jak se tato změna projevila?

Filip Procházka (F.P.): Ahoj. Ano, došlo ke spoustě vylepšení. Z původních 800Wp došlo k rozšíření o druhou sadu panelů,tedy na celkových 1.88kWp. Na střeše jsou nyní ještě osazeny další 2 panely, které celou elektrárnu posílí až na 2.24kWp, zatím však kvůli nedostatku času jsou pouze osazeny a nezapojeny. Rozdíl mezi 800Wp a 1.88kWp je dost citelný obzvláště v zimním období. Mé energetické nároky elektrárna s tímto výkonem už pokryje téměř komplet i v zimním období, kdy je energie ze slunce v podmínách ČR skutečně málo. Stačí však jediný slunný den během série zatažených dnů a elektrárna se opět zhluboka nadechne čerstvé energie ze slunce a dobije své úložiště energie, tedy průmyslové trakční baterie.

V jakém stavu jsou nyní baterie? V minulém rozhovoru jsme se dočetli o problémech s bateriemi, které za velmi krátkou dobu ztratily kapacitu.

F.P.: Baterie jsou nyní už více než tři roky v provozu, stále na ně funguji, ale každým dnem je vyměním za nové baterie. Podepsala se na nich má víra v marketingové označení DEEP CYCLE, což mi bylo dodavatelem vyloženo jako schopnost jejich hlubokého vybití bez zásadní ztráty životnosti. Ale kdepak. Olověné baterie je potřeba udržovat pokud možno plně nabité, jinak sulfátují a ztrácí kapacitu. Proces je s jistými úspěchy vratný díky technologii, která je popsána na diskuzním fóru MyPower.CZ. K zařízení je k dispozici i návod na jeho svépomocnou výrobu. Zařízení se jmenuje desulfátor, tvůrcem je Ing. Matěj Gálus. Teď už původní baterie spíše zkoumám. Zjišťuji kam až si jsou schopny před úplným koncem životnosti sáhnout, jak skutečně hluboké je jejich dno a tak je i trochu týrám velmi extrémně hlubokým vybíjením. Stále mám však elektřinu zálohovánu, kdybych to se svým týracím výzkumem přehnal, elektřina v mé domácnosti ještě zdaleka nepřestane fungovat. Nové baterie jsou připraveny, plně nabity (asi 5kWh) a čekají jen na mé rozhodnutí je přepojit místo původních. Dvě z nich slouží už teď v systému jako automatická záloha v případě selhání původních baterií.

Nové trakční olověné baterie - 4 x 6V (24V systém), 225Ah, cca 5.4kWh uložené energie. Autor: ekobydleni.eu
Nové trakční olověné baterie – 4 x 6V (24V systém), 225Ah, cca 5.4kWh uložené energie. Autor: ekobydleni.eu

Používáš ještě nějakou jinou zálohu elektrické energie, nebo je energie opravdu dostatek?

F.P.: Mám v záloze vojenskou benzínovou elektrocentrálu r.v. tuším 1982. Perfektní, spolehlivý a téměř nezničitelný stroj. Dvoutakt s výstupním výkonem 1kW. Používám ji ale už velmi zřídka. Stanou se situace, kdy je v zimě na panelech 10cm sněhu a předpověď počasí ukazuje, že jasno nebude ani příštích několik dnů. V takovém případě nemá ani smysl sníh z panelů odhrnout a pokud jsou baterie už relativně vybité, trošku jim v elektrárně pomůžu elektrocentrálou. To jsou ale skutečně vyjímky. Spotřeba benzínu se za celý rok dá spočítat řádově ve stokorunách.

Jak to vypadá s elektrickou energii mimo zimní období?

F.P.: Nestíhám spotřebovat. Elektrárna pak často automaticky omezuje svou výrobu a takzvaně zahálí, protože nastává spousta okamžiků kdy energii není rozumně čím spotřebovat a baterie jsou už plně nabity. Na jaře a na podzim přebytky posílám do přímotopu, takže vlastně elektřinou topím a šetřím si tak dřevo do krbovek na skutečné mrazy a škaredé počasí. Letos budu konečně řešit automatizaci spínání bojleru, takže v případě, že budou baterie nabity, bude již bez mého manuálního zásahu sloužit voda v boileru jako další dostupné úložiště energie. Do té se energie ze střechy uloží v podobě tepla. V létě prakticky každý den. Na dny kdy je energie méně jsou připravena lázeňská kamna, kde se voda ohřívá nejen elektricky, ale také dřevem, když není až tak hezké počasí a energie je málo. Prakticky po celý rok za jasných dnů si nějak ani neuvědomuji, že k mému domovu nevede elektřina. Neřeším to. Prostě zapnu dvoukilowattovou rychlovarnou konvici a za pár minut mám vodu na 2 litry kafe. Přes den vyperu i několik praček prádla, uvařím jídlo na elektrickém vařiči, načerpám vodu. Za méně jasných dnů energií šetřím, ale neomezuji se. Místo el. vařiče přejdu na plynový, nebo na krbovky, místo rychlovarné konvice ohřeju vodu v hrnci, prát každý den nějak nemám zapotřebí. Prakticky celý rok jede notebook, wifi, switch, muzika, osvětlení. Poslední jmenované spotřebiče jsou však tak energeticky nenáročné, že je nemá smysl vůbec vypínat.

Co plánuješ do budoucna?

F.P.: To zatím až tak úplně přesně netuším. Podle okolností. Elektrickou energii už řešit nemusím, z nebe jí padá dostatek. Nejspíše se pustím do rekonstrukce interiéru a chatu za čas zřejmě prodám jako úspěšně dokončený experiment završený získáním obrovského množství zkušeností a vytvořením prakticky ověřené a plně energeticky nezávislé alternativní domácnosti. Láká mě po energetické nezávislosti poznat nezávislost na místě. Karavan nebo obytný automobil a cestování za hezkým počasím. Jak to ale vše nakonec dopadne, prozradím až zase příště :)

Děkujeme za rozhovor

Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu
Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu
vlastní, MyPower.cz

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

14 komentářů: „3 roky neplatí za elektřinu. Nemá důvod.

 • 23. 4. 2015 (13.22)
  Trvalý odkaz

  Blbosti, které dlouhodobě fungovat nemůžou.
  A ta benzínová centrála, to je ekologický hit.

  Reagovat
 • 16. 12. 2013 (13.15)
  Trvalý odkaz

  Pan je svobodny a bezdetny (tedy co se tyce jeho domacnosti) a dokud nedostane rozum tak to i zustane. Volskou dan 50% na jeho prijmy at nema roupy a neplaca tady blbosti o sobestacnosti!

  Reagovat
   • 13. 2. 2014 (23.30)
    Trvalý odkaz

    Problém je v tom, že ta el. se tomu člověku nikdy nevrátí. On má spotřebu za 5000,- ročně + 1000kč paušál. Jen ty baterie 5kWh stojí 2x tolik a za 5 let je po nich. Na panely a měnič zbyde 3600kč. Pokud el. vyšla s měničem na 60 tisíc , pak prostá návratnost je 17 let, měnič vydrží max. 10 let. Takže návratnost je před 20 let. a to už zase odcházejí panely.

    Ta el. energie zadarmo co si ten pán vyrábí je ve výsledku pěkně drahá a navíc nepohodlná.

    Reagovat
    • 14. 2. 2014 (10.22)
     Trvalý odkaz

     V tomhle se kolego nejspíš poněkud mýlíte. Návratnost, řekl bych, není to hlavní o co zde jde, a pohodlí je věc šikovnosti pána a otázkou, jak si systém umí pro jeho potřeby zautomatizovat tak, aby mu dobře sloužil. Tím hlavním je krok k nezávislosti a dobrý pocit z toho, že člověk získá neocenitelnou zkušenost. Někde jsem zaslechl, že pána by přípojka k jeho nemovitosti stála nejméně 100000 a že nebyla z nějakých důvodů povolena. V takovém případě takového samostatného a svérázného řešení, klobouk dolů. Ekonomika v tomto případě není to nejprioritnější, prioritou jsou možnosti, které v dané situaci máme.

     Reagovat
     • 15. 2. 2014 (22.29)
      Trvalý odkaz

      V článku nic takového není, co se týče domácí výroby el. energie je to prostě nevýhodné pokud je možné el. energii kupovat. Co se nezávislosti týče , pak je to samozřejmě nesmysl. Protože el. energie je v tomto případě jen zlomek potřeb. Fakticky zanedbatelná položka vzhledem k celkovým životním nákladům. Problém ostrovní výroby el. energie v těchto zdrojích je zejména v tom, že velká část roční výroby přijde na zmar, protože není spotřebována. Samozřejmě pokud přívod el. energie chybí není jiná možnost než domácí výroba. Znám také člověka, který takto vyrábí není to žádná výhra. V zimě , při špatném počasí musí pouštět centrálu v létě většina energie přijde na zmar.

     • 28. 3. 2015 (1.56)
      Trvalý odkaz

      nezmysel že je tam tak dlhá návratnosť. keď platím elektrinu len 50 eur. a to platím viac, tak by to ročne vyšlo na 600 eur, a za desať rokov 6000 eur, za 6 tisíc eur sa dá zohnať viac panelov a vybavenia ako má on. a to je 10 ročná návratnosť a ďalších 10 rokov má zadara. a sú aj iné riešenia, s kombináciou vetra a sú aj novšie tipy batérii ktoré vydržia 10 rokov s 80% kapacitov.

 • 13. 12. 2013 (12.12)
  Trvalý odkaz

  Do nebe volajici blbost nekterych zde v diskuzi snad ani nema cenu komentovat … :-D

  Reagovat
 • 12. 12. 2013 (16.50)
  Trvalý odkaz

  kdo si hraje, nezlobí. Až přijde rodina, přijde čas napojení na normální síť ;-)

  Reagovat
  • 12. 12. 2013 (21.22)
   Trvalý odkaz

   Ano, jinak by mu mohly úřady v ČEZku zabavit děti.

   Reagovat
   • 12. 12. 2013 (21.39)
    Trvalý odkaz

    A jaké minimální odběry stanovují tyhle ČEZké úřady pro takto zásobované domácnosti? A když pán neodebere z ČEZu ani watt, nařídí mu úřady, že bude muset, takže vezme odporový drát a každý den odebere předepsaný počet watthodin? Nebo je potřeba tu přípojku jen mít a jistič může být dole? To je teda ale blbost, že? :D

    Reagovat
    • 16. 12. 2013 (16.51)
     Trvalý odkaz

     Úřady v ČEZku to berou takto:
     Není přípojka = není elektřina = děti nemůžou facebookovat (musí se učit při svíčkách atd..) = ohrožena výchova dětí.

     Reagovat
 • 12. 12. 2013 (15.15)
  Trvalý odkaz

  Moc pekne, jen by me zajimalo co se da pak delat (jineho nez odvezt do sberneho dvora a dal se nestarat) s temi starymi bateriemi? Diky

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *