Dům postavený ze starých billboardů

České silnice a dálnice jsou obesety obtížnými billboardy. Vláda se nedávno konečně zavázala, že je nechá odstranit. Co pak s nimi? Třeba z nich postavit domy, jako to udělali v .  
rodinné domy Villa Welpeloo

Nizozemské architektonické studio 2012architects postavilo moderní prakticky celý z . Navíc lokálních odpadků, takže nebylo nutné je dovážet z velkých vzdáleností. Krásný nový dům dostal název Villa Welpeloo.

Na první pohled byste ani trochu nepoznali, že jde o dům postavený z . Architekti Jan Jongert a Jeroen Bergsma se rozhodli, že „na věc“ půjdou zcela opačně, než obvykle.

Nejdřív začali prohledávat blízké okolí místa stavby a hledali vhodné materiály, které by bylo možné recyklovat. S pomocí Google Maps začali hledat opuštěné továrny a jiné budovy v okruhu 15 km kolem pozemku.

Díky tomu je vila ze 60% postavena z recyklovaného materiálu. Ocelová konstrukce domu pochází z nevyužíváných strojů nedaleké textilní továrny. je posázena dřevěnými laťkami z 600 rozebraných kabelových klubek.

Laťky jsou dále tepelně upraveny. Jde o typický nizozemský způsob známý jako PLATO. Interiér rodinného domu/vily je pak vybudován dokonce z 90% z recyklovaného materiálu.

Jak vlastně architekti na nápad využít co nejvíce odpadního materiálu přišli? Trklo je to, když ještě studovali na univerzitě v Delftu. „Využívaly jsme odpad pro výrobu našich malých modelů,“ vzpomíná Jongert. „Pak jsme si řekli: proč to nevyužít i pro skutečnou stavbu?“

Billboardy zmíněné v nadpisu dvojice architektů využila pro kuchyňskou linku. Staré deštníky zase byly zneužity k výrobě unikátních drátových halogenových lamp.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *