Roboti čistí solární panely

Už brzy můžebýt vyřešen jeden z problémů solárních elektráren. Solární panely elektráren se zanášejí prachem a ztrácejí účinnost. Řešení přichází z Izraele, kde představili jednoduchý bezúdržbový systém automatického čištění solárních panelů.

Čistící robot Ecoppia E4 v akci, zdroj: Ecoppia
Čistící robot Ecoppia E4 v akci, zdroj: Ecoppia

Již delší dobu se uvažuje o stavbě obřích solárních elektráren v pouštích. Příkladem může být obří projekt Evropské unie DESERTEC – stavba obřích solárních elektráren na Sahaře.

Solární elektrárny však na poušti sužuje jeden problém – všudypřítomný prach. Solární panely jsou zanášeny den za dnem jemným pískem a ztrácejí ze své účinnosti. Ruční čištění stovek nebo dokonce tisíců panelů pak připomíná sisyfovskou práci.

Avšak problém je, zdá se, vyřešen. Izraelská pouštní solární elektrárna Ketura Sun využívá automatické roboty k čištění svých solárních panelů.

Ketura Sun se rozkládá na ploše 8 hektarů a ročně vyprodukuje 9 GWh elektrické energie. Jde tedy o poměrně malou solární elektrárnu. O vlastnictví elektrárny se dělí Siemens AG a izraelská společnost Arava Power.

Elektrárna Kentura Sun musela být čištěna ručně devětkrát do roka. Pokles účinnosti nebyl jen tak postupný během měsíců, ale také během samotného čištění, které trvalo pět dní. Nezřídka se také stávalo, že pracovníci poškodili citlivé a křehké vybavení solární elektrárny.

V současné době se však o čištění stará stovka čisticích robotů Ecoppia E4 od firmy Ecoppia. Základem je kolejnice umístěná na horním a dolním konci řady solárních panelů. Po kolejnicí jezdí „žebřík“ po kterém se pak posouvá čisticí robot.

Robot Ecoppia E4 je vybaven rotačním kartáčem z měkkého vlákna a vzduchovou tryskou. Čištění probíhá každou noc a bez vody. Podle údajů firmy Ecoppia dokáží roboti odstranit až 99 % prachu ze solárních panelů.

Instalace robotů je navíc velmi jednoduchá. Každý robot využívá vlastní solární panely, takže jsou nezávislí na vlastní solární elektrárně. Absence použití vody také zjednodušuje instalaci (především v poušti bez vody) a údržbu.

Podle Ecoppie dokáže prach na solárních panelech snížit postupně výkon solárních článků až o 35 %. Každonoční čištění tak zajistí prakticky konstantní účinnost i ve velmi prašném prostředí.

Sdílet: