Solární elektrárna v Arizoně funguje i v noci

Vyprahlé planiny v okolí Arizony jsou svými podmínkami ideální pro rozvoj solární energetiky. Zařízení, které je v současné době dobudováváno 110 kilometrů jihozápadně od města Phoenix, je však mimořádné. Jedná se o první solární elektrárnu v USA, která bude zásobovat své okolí energií 24 hodin denně.

Solární elektrárna Solana je schopna generovat energii, i když slunce právě nesvítí. Teplo se ukládá do solí ukrytých v těchto obrovských nádržích. foto: Abengoa Solar
Solární elektrárna Solana je schopna generovat energii, i když slunce právě nesvítí. Teplo se ukládá do solí ukrytých v těchto obrovských nádržích. foto: Abengoa Solar

Zařízení, které si v ničem nezadá s jinými koncentračními solárními elektrárnami (CSP), taktéž využívá stovek parabolických zrcadel ke směrování slunečních paprsků. Ale navíc jsou tu ještě zásobníky s rozpuštěnou solí, do kterých je přebytečné teplo ukládáno.

Jen drobné rozšíření stávajícího konceptu posouvá celou koncentrační sluneční elektrárnu, pojmenovanou Solana, zase o kus dál. Patrné je to vždy, když začne Slunce zacházet za obzor. Výroba energie totiž neustane.

Myšlenka, která by na vhodných lokalitách mohla výrazně zvýšit popularitu obnovitelných zdrojů energie, se zrodila ve vývojářských dílnách španělské společnosti Abengoa Solar.

Zařízení v Arizoně přišlo skoro na dvě miliardy dolarů. Výstavba trvala déle než tři roky. Už v průběhu stavby vyvolal záměr nemalou kontroverzi.

Stavba zařízení se totiž neúměrně protahovala, a v roce 2010 se hlavním garantem Solany stalo přímo americké Ministerstvo pro energetiku, které půjčilo stavitelům „z vlastního“ 1,5 miliardy dolarů.

Přesto se Španělům podařilo efektivním způsobem vyřešit problém s přehříváním solárních jednotek a využitím zbytkové energie. Teplo, uchované v roztavené soli, zásobuje síť energií dalších šest hodin po západu slunce.

Výkon celého zařízení je 260 MW. Bude zásobovat energií až 70 000 rodinných domů v okolí arizonských pustin. Tříletá stavba celého zařízení přitom vytvořila na 2000 nových pracovních míst.

Sdílet: