Fotovoltaika ve světě přesáhla 100 GW instalovaného výkonu

Celkový instalovaný výkon fotovoltaických solárních elektráren na světě dosáhl podle zprávy Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA) hodnoty 100 GW. Z toho přes 30 GW bylo připojeno do sítě jen v roce 2012.

Solární-fotovoltaická/sluneční elektrárna - může nabývat nejrůznějších tvarů, foto: EPIA
Solární-fotovoltaická/sluneční elektrárna – může nabývat nejrůznějších tvarů, foto: EPIA

Co se týká hodnoty 30 GW za rok 2012, zatím jde pouze o předběžné hodnoty a mohou se ještě o 1-2 GW zvýšit jakmile budou k dispozici finální čísla. I tak jde ale o velmi impresivní hodnotu.

Z těchto 30 GW si plných 17 GW uzurpovala Evropa (v roce 2011 to ale bylo 23 GW). Německo pochopitelně vede se 7,6 GW, následuje Itálie s 3,3 GW a Francie s 1,2 GW.

Tři největší trhy mimo Evropu byly Čína (min. 3,5 GW, spíše až 4,5 GW), Spojené státy americké (3,2 GW) a Japonsko (2,5 GW). si ve světové energetice získávají čím dál tím důležitější postavení.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Fotovoltaika ve světě přesáhla 100 GW instalovaného výkonu

  • 12. 2. 2013 (22.13)
   Trvalý odkaz

   No ano, je to relativně levné, snadno instalovatelné prakticky kdekoli, ekologická rizika provozu jsou téměř nulová, údržbu zvládne po proškolení technicky zdatnější středoškolák. Výrobní potenciál je vysoký. To se pak dělají prognózy. Ale nevykřikujte to moc hlasitě v ČEZku.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *