Indonésie chce zkrotit své vulkány

Indonésie, více než 200milionová země rozprostírající se od Indického oceánu po Pacifik, se skládá z více než 17 000 ostrovů. Na nich se nacházejí stovky vulkánů ukrývajících pod zemí obrovské množství geotermální energie. Indonésie chce v příštích letech postavit nové geotermální elektrárny o výkonu až 4000 MW. pokračování…Ekologické bydlení obrázky Indonésie vulkány

V současné době krotí geotermální elektrárny v Indonésii celkem 1189 MW energie. Do roku 2014 má přibýt dalších 4000 MW. Náklady na vybudování nových elektráren jsou odhadovány na 12 mld. dolarů. Obrovskou sumu mají zajistit investoři v čele s Japonskem, Spojenými státy a dalšími zeměmi.

Geotermální energie má své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod jsou vysoké vstupní náklady na geologický průzkum i vybudování samotného zařízení. Výhodou jsou naopak prakticky nulové náklady na provoz – energie z nitra země je zcela zdarma a je zajištěn její stálý přísun.

Bohužel, plány Indonésie mají poměrně nejasný harmonogram. Geologický průzkum může trvat až pět let, studie výhodnosti další rok a teprve potom se může začít stavět, přičemž vybudování elektrárny zabere minimálně tři roky.

zdroj: physorg, mapa: indonesiavolcanoes

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Indonésie chce zkrotit své vulkány

  • 28. 4. 2010 (11.22)
    Trvalý odkaz

    s tema nevyhodama je to ponekud pestrejsi, nejde pouze o vysoke vstupni naklady. daleko vetsi problem predstavuji skody zpusobene indukovanymi zemetresenimi, viz napr. ukonceny projekt u Basileje ve Svycarsku, Altarock v Kalifornii, Soultz-sous-Forets ve francii, Landau v Nemecku…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *