Elektromobily pomohou Británii snížit dovoz fosilních paliv o 40 %

Pokud by například britská vláda cíleně investovala do podpůrné infrastruktury elektromobilů a účinně podporovala celý trh, mohla by do roku 2030 snížit vlastní závislost na dovozu pohonných hmot o 40 %.

„Velká Británie potřebuje k přechodu na elektromobily mnohem víc, než odvahu: infrastrukturu, dostupnější elektromobily i méně konzervativní občany.“ Zdroj: greenpulseenergy.co.uk
„Velká Británie potřebuje k přechodu na elektromobily mnohem víc, než odvahu: infrastrukturu, dostupnější elektromobily i méně konzervativní občany.“ Zdroj: greenpulseenergy.co.uk

Minimálně s takovými závěry přichází společná studie, vypracovaná Nadací ekonometriky v Cambdrigde a výzkumníky z ECF (European Climate Foundation), která předkládá nový pohled na budoucnost osobní automobilové přepravy v Anglii.

Na jedné straně tu srovnávají léty zaběhlý, leč poněkud nevyvážený model závislosti domácí ekonomiky na dovozu fosilních paliv ze zahraničí, proti kterému staví výrazné osobní i státní úspory, čistější ovzduší a zdravější obyvatele.

Zní to sice krásně: o 47 % méně emisí, jedna miliarda ušetřená na zdravotních výdajích, desítky miliard ušetřených na importu PHM. A k tomu rozvoj domácího ekonomického potenciálu. Jenže závěry zmíněné studie skutečně pracují s velkým množstvím „kdyby“ „pokud“ a „jestli“ a konzervativní Britové si raději než na nejistá ekologická dobrodružství potrpí na stabilní jistoty.

Jedním ze zajímavých závěrů zprávy je poznatek, že „stávající vývoj na úrovni je příliš rychlý“. Jenže tento vývoj je namířený spíše směrem k luxusním a rychlejším elektromobilům, zatímco lidová vozítka v nabídce společností , či zatím chybí.

I když 40 % majitelů luxusních vozů v anketě uvedlo, že při pořizování automobilu přemýšleli o elektrické variantě (a tato možnost je lákala), pro průměrného Brita jsou zatím elektromobily příliš nákladné a nedostupné zboží.

Ostatně sami autoři studie nepopírají, že pokud nedojde k zahuštění sítě dobíjecích stanic, a to nejen vytvořením páteřního systému podél hlavních tras ale i mimo tyto důležité národní spojnice, zůstane zájem Britů o elektromobily na menší úrovni.

Ideální předpokladem pro další rozvoj poptávky je podle zprávy vytvoření sítě vzdálených od sebe maximálně 320 km. Boom elektromobilů v Británii tedy nejspíš nastane nejdříve po vybudování sítě .

Sdílet: