Aljaška se chce stát centrem elektromobilismu
Juneau, hlavní město státu Aljaška, hodlá vybudovat nejhustší síť nabíjecích stanic pro elektromobily v celých Spojených státech. Když srovnáme rozpočet největší „aljašské city“ s financemi obvyklých amerických tahounů ekologických inovací (Washington, Los Angeles), zdá se nám tento plán lehce nesplnitelný. Jenže to by Juneau nesmělo mít jen 32 000 obyvatel.
I když má dnes aljašské Juneau zatím jen jednu dobíjecí stanici elektromobilů, už teď vlastně dorovnává celoamerický průměr v přepočtu těchto zařízení na počet obyvatel. Město v srdci mrazivé Aljašky a jehličnatých lesů chce víc. Variantě maximálního využití elektromobilů nahrává hned několik faktů souvisejících s umístěním města.
Za prvé tu panuje nedostatek fosilních paliv – vzhledem k izolovanosti celého regionu se příliš nevyplácí sem palivo dovážet, nebo dokonce zřizovat potrubí ze vzdálených vrtných stanic. A pohonné hmoty najdou praktičtější využití v motorových pilách dřevorubců, než nenasytné nádrži motoru auta.
Amerika může pokrýt 3 % spotřeby elektřiny z hydroelektráren
Počty dobíjecích stanic pro elektromobily v USA lámou rekordy
Druhý fakt vychází z „pozitiv“ města Juneau – elektřina je zde levná a dostupná, právě díky řadě hydroelektráren. A když k tomu připočítáme i skutečně skromnou velikost dopravní infrastruktury, neboť hlavní „třída“ protínající celé město od začátku ke konci, má jen 54 kilometrů, odpadá i tradiční komplikace s efektivní dojezdovou vzdálenosti.
Podle Komise pro místní ekonomický rozvoj (Economic Development Commission) jsou tedy elektromobily ideálním řešením pro celé město. A to nejen z hlediska ekologie a čistoty ovzduší, ale také díky potenciálu k nastartování „byznysu“ celého města.
„Asfaltových silnic je tu jen pár, a k tomu abyste dorazili ke svému domu, skutečně nepotřebujete plnou nádrž,“ píše se na webu Autobloggreen, který jako první tiskovou zprávu aljašského hlavního města zaznamenal. „Benzín a nafta jsou tu o 20 % dražší, než kdekoliv jinde ve Státech. Dobíjecí stanice pro elektromobily jsou tedy jasnou volbou – šetrnější k životnímu prostředí a úspornější ke kapse Aljaščanů.“
Jediným reálným problémem, na který Komise pro místní ekonomický rozvoj narazila, je že město prozatím nemá lidské kapacity, natolik schopné techniky a inženýry, kteří by byli schopni tuto pobídku v celém městě realizovat.
Asi se na Aljašku každý hned tak neodstěhuje. Jinak mě udivuje, že tam mají paneláky. Vypadá to tam trochu jako v Liberci. :-)
Škoda :( nuda zas nic vyznamného