Aljaška se chce stát centrem elektromobilismu

Juneau, hlavní město státu Aljaška, hodlá vybudovat nejhustší síť v celých Spojených státech. Když srovnáme rozpočet největší „aljašské city“ s financemi obvyklých amerických tahounů ekologických inovací (Washington, Los Angeles), zdá se nám tento plán lehce nesplnitelný. Jenže to by Juneau nesmělo mít jen 32 000 obyvatel.

Hlavní město Aljašky spatřuje v elektromobilech ideální řešení. foto: Alan Wu, licence  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Hlavní město Aljašky spatřuje v elektromobilech ideální řešení. foto: Alan Wu, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

I když má dnes aljašské Juneau zatím jen jednu dobíjecí stanici elektromobilů, už teď vlastně dorovnává celoamerický průměr v přepočtu těchto zařízení na počet obyvatel. Město v srdci mrazivé Aljašky a jehličnatých lesů chce víc. Variantě maximálního využití nahrává hned několik faktů souvisejících s umístěním města.

Za prvé tu panuje nedostatek fosilních paliv – vzhledem k izolovanosti celého regionu se příliš nevyplácí sem palivo dovážet, nebo dokonce zřizovat potrubí ze vzdálených vrtných stanic. A pohonné hmoty najdou praktičtější využití v motorových pilách dřevorubců, než nenasytné nádrži motoru .

Druhý fakt vychází z „pozitiv“ města Juneau – elektřina je zde levná a dostupná, právě díky řadě hydroelektráren. A když k tomu připočítáme i skutečně skromnou velikost dopravní infrastruktury, neboť hlavní „třída“ protínající celé město od začátku ke konci, má jen 54 kilometrů, odpadá i tradiční komplikace s efektivní dojezdovou vzdálenosti.

Podle Komise pro místní ekonomický rozvoj (Economic Development Commission) jsou tedy elektromobily ideálním řešením pro celé město. A to nejen z hlediska ekologie a čistoty ovzduší, ale také díky potenciálu k nastartování „byznysu“ celého města.

Asfaltových silnic je tu jen pár, a k tomu abyste dorazili ke svému domu, skutečně nepotřebujete plnou nádrž,“ píše se na webu Autobloggreen, který jako první tiskovou zprávu aljašského hlavního města zaznamenal. „Benzín a nafta jsou tu o 20 % dražší, než kdekoliv jinde ve Státech. Dobíjecí stanice pro elektromobily jsou tedy jasnou volbou – šetrnější k životnímu prostředí a úspornější ke kapse Aljaščanů.

Jediným reálným problémem, na který Komise pro místní ekonomický rozvoj narazila, je že město prozatím nemá lidské kapacity, natolik schopné techniky a inženýry, kteří by byli schopni tuto pobídku v celém městě realizovat.

2 komentáře: „Aljaška se chce stát centrem elektromobilismu

  • 7. 8. 2013 (17.28)
    Trvalý odkaz

    Asi se na Aljašku každý hned tak neodstěhuje. Jinak mě udivuje, že tam mají paneláky. Vypadá to tam trochu jako v Liberci. :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *