Čína vyrábí pětinu energie v čistých zdrojích

Čínská agentura Xinhua oznámila, že Čína se svými více než 1,35 mld. obyvateli vyrábí 20,2 % energie v čistých zdrojích. Menší problém je, že Čína za „čisté“ považuje také jaderné elektrárny a obrovská vodní díla jako je vodní elektrárna Tři soutěsky, které vyhánějí z domovů miliony lidí a významně narušují přírodu v dalekém okolí.

Výroba elektřiny v Číně, stejně jako ve zbytku světa, projde během následující dekády výraznými změnami, foto: dimitri_c/sxc.hu
Výroba elektřiny v Číně, stejně jako ve zbytku světa, projde během následující dekády výraznými změnami, foto: dimitri_c/sxc.hu

Čína v roce 2012 zvýšila podíl výroby elektřiny v čistých zdrojích o 3,3 % na 20,2 %. Jde o výsledky za prvních 11 měsíců minulého roku. Celková výroba z těchto zdrojů dosáhla 877 mil. MWh.

Nejvyšší růst zaznamenala během roku 2012 větrná energie, resp. větrné elektrárny – vzrostly o 54,2 %. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, tam výroba rostla o 22,9 % a nakonec vodní elektrárny, kde to bylo 19,4 %.

Kromě těchto zdrojů je v Číně na výrazném vzestupu také solární energie a solární elektrárny. Původně chtěla mít Čína v roce 2015 v provozu 5 GW solárních elektráren. Tento cíl ale nedávno zosminásobila na 40 GW.

Zároveň začátkem roku 2012 ohlásila plán zakonzervování těžby a spotřeby uhlí na 3,9 mld. tun ročně od roku 2015. Podle některých analytiků toto ale nebude možné, protože spotřeba energie v Číně neustále narůstá a je nutná pro další průmyslový, a tedy i ekonomický rozvoj země.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Čína vyrábí pětinu energie v čistých zdrojích

    • 6. 1. 2013 (17.01)
      Trvalý odkaz

      Proti jaderné energii jsou jen vlastníci ropných vrtů a uhelných dolů. Prasata co chtějí zničit planetu!

      Reagovat
      • 9. 1. 2013 (14.47)
        Trvalý odkaz

        A sluníčkáři jim na to skáčou a poslušně bojují za něco, co potřebuje krytí rychle regulovatelnými zdroji energie – plyn a uhlí.

        Reagovat
        • 28. 2. 2013 (15.07)
          Trvalý odkaz

          a jaderná lobby (u nás čez lobby) pláče jak ztrácí vliv :)
          Záložní zdroje samozřejmě potřebuje i jádro, navíc cena u jádra bude podstatně vyšší než u oze a zálohy pro oze nejsou potřeba zdaleka v takovém rozsahu jak by se mohlo zdát..
          (když máte na velké ploše kombinaci větru+slunce výkyvy se minimalizují a vyšší produkce přes den dík soláru kryje vyšší spotřebu přes den.. – navíc místo plyn+uhlí jak píšete může být bioplyn a biomasa..)
          Pozdravujte v ČEZ..

          Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *