Český ostrovní dům 2016 spouští unikátní soutěž

Měsíc únor přinesl hned na dvě české univerzity jednu z nejzajímavějších soutěží posledních let. Pod záštitou a s regulérností České komory architektů se 22. února spustila unikátní architektonická soutěž pro studenty ČVUT v Praze a VŠTE v Českých Budějovicích.

Soutěž Český ostrovní dům 2016
Soutěž Český ostrovní dům 2016 je určena pro studenty ČVUT a VŠTE

Celý projekt také získal záštitu Ministerstva životního prostředí. Autoři soutěže věří, že se jim s pomocí studentů a odborníků z oboru podaří nalézt takové technické řešení, které jim umožní postavit dvě soběstačné „off-grid“ apartmánové jednotky v kontextu šumavské krajiny.

„Off-grid či ostrovní znamená to, že budovy budou zcela nezávislé na připojení k inženýrským sítím. Přirozenou cestou pro mě bylo oslovit vysoké školy a začít mluvit o této myšlence s novou, vznikající generací architektů. Tak vznikla studentská soutěž Český ostrovní dům 2016. Spojit mladé talenty s těmi nejlepšími v oboru a společně tak vytvořit pokrokový ostrovní dům je naprosto fascinující proces. Šetrnost, nezávislost a udržitelnost vnímám jako budoucí normu,“ vyjádřil se k projektu jeho zakládající autor, Pavel Podruh.

V tuto chvíli probíhá první kolo zmíněné soutěže, 29. února se uskutečnil na ČVUT workshop s odborníky na dané téma pro soutěžící studenty. Zúčastnilo se jej přes 80 studentů z architektonických a stavebních oborů.

Právě jejich návrhy by mohly posunout současné vnímání udržitelného života a bydlení a ve spolupráci s odborníky přinést zcela revoluční architektonická i stavebně-technická řešení v oblasti udržitelné výstavby.

Štěpán Mančík, architekt a specialista týmu pro udržitelnou výstavbu Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT byl jedním z přednášejících úvodního workshopu Českého ostrovního domu: „Životnímu prostředí nepomůžeme tím, že postavíme ostrovní dům v srdci Šumavy, ale pomůžeme mu tím, že se lidé prostřednictvím používání tohoto domu dozvědí více o základních principech udržitelnosti a energetické efektivity. Ostrovní dům, aby fungoval, musí tyto principy ctít, což jej dělá výborným prostředkem pro šíření osvěty a všeobecného povědomí mezi laickou i odbornou veřejností.“

Projekt se sice teprve začíná rozbíhat, ale rychle si získává pozornost a podporu soukromých i veřejných subjektů: záštita Ministerstva životního prostředí, podpora českých odborníků z Centra pasivního domu, Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT či například experta z University of Cambridge.

Český ostrovní dům 2016 je unikátní architektonická soutěž vytvořená pro studenty ČVUT a VŠTE. Jejím cílem je navržení a vytvoření dvou originálních off-grid apartmánových jednotek v kontextu šumavské krajiny.

Off-grid znamená jejich nezávislost na inženýrských sítích a snahu využít přírodní zdroje udržitelně, čistě a citlivě. Soutěž probíhá od 22. února 2016. Více informací včetně pravidel naleznete na www.ceskyostrovnidum.cz.

tisková zpráva

2 komentáře: „Český ostrovní dům 2016 spouští unikátní soutěž

  • 16. 3. 2016 (0.19)
    Trvalý odkaz

    Když si vezmu jaký podíl mají ceny energií pro domácnost na mých celkových životních nákladech, (roční útrata) pak Oproti celkovým nákladům je to málo. Kdybych se chtěl ,ale zcela těchto nákladů zbavit znamenalo by to milionové investice. A nezávislost ? Jaká nezávislost ? To že nepotřebuji nakupovat energii žádnou nezávislost neznamená, protože mnohem větší část příjmů jde u běžné rodiny na potraviny než na energii. Pokud se řekne nezávislost představím si vlastní farmu, kde majitel může dlouhodobě fungovat bez spolupráce s okolím.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *