Umělé maso pro všechny? Zatím ne, říkají vědci

Někomu přijde tenhle způsob budoucí obživy lidstva lákavý, jinému zase připomíná noční můru. Nakolik je ale velkokapacitní výroba umělého, synteticky připravovaného masa, reálná?

"Kilová flákota za 530 dolarů? To zchladí chutě nejednoho jedlíka." Zdroj: wholesalemeats.com.au
„Kilová flákota za 530 dolarů? To zchladí chutě nejednoho jedlíka.“ Zdroj: wholesalemeats.com.au

Holandští výzkumníci z Univerzity ve Wageningenu se rozhodli na tuto otázku podívat prakticky, a zkusili vyhodnotit praktickou proveditelnost a ekonomickou udržitelnost takového masného reaktoru.

Speciální 3D tiskárny a laboratorní syntetizátory nám už své první umělé stejky a hamburgery nabídly. Prozatím byla ale tahle pochoutka vyhrazena jen experimentujícím zbohatlíkům a oddaným nadšencům vědeckého pokroku.

Cena takového oběda, jehož součástí bylo uměle syntetizované maso, se pohybovala v tisících dolarů, a dosud nic nenasvědčovalo tomu, že by tento model výživy našel nějaké širší uplatnění.

Pokud se ale dostatečně zvětší kapacita masného syntetizátoru, stane se výroba ekonomicky dostupnější?

Ve Wageningenu přišli s modelem „vesnické“ masné továrny, která by byla schopna produkovat vepřové, hovězí i kuřecí maso pro jednu obec.

Samotné zařízení by zabíralo plochu asi dvaceti metrů čtverečních, přičemž by extrahovalo kmenové buňky ze svalových tkání vepřů, drůbeže a krav, a nechávalo by je dostatečně pomnožit v tekuté živné kultuře.

Vypadá to sice slibně, ale ani syntetizátor takových rozměrů by ale nedokázal zajistit lidem tři masitá jídla denně.

V modelovém scénáři by bylo toto zařízení schopno vytvořit jen asi 2650 porcí měsíčně.

Aplikováno na průměrný počet obyvatel holandské vesnice by to znamenalo, že na jednoho obyvatele by připadalo jen asi devět kilogramů hovězího (či jiného) masa ročně. To by z hlediska výživy sotva stačilo na pokrytí minimální dávky potřebných proteinů.

Co víc, náklady na výstavbu obecního masného syntetizátoru by se dnes pohybovaly kolem 325 000 dolarů, což by cenu jednoho kila masa posouvalo někam k 530 dolarům. Prozatím se tedy bát/těšit na syntetické maso nemusíme.

7 komentářů: „Umělé maso pro všechny? Zatím ne, říkají vědci

 • 9. 6. 2014 (11.17)
  Trvalý odkaz

  Jsem rád, že tohle opravdu řešit nemusím. Jsem vegetarián od roku 1989. Začal jsem s tím ještě před revolucí a opravdu mi to nechybí. Dnes jenom lituji, že jsem s tím nezačal mnohem dřív, ale za bolševíka byla od strany a vlády taková mediální masáž, že kdo nesežral 1,5 prasete a půl krávy za rok, tak tomu hrozilo, že ho zavřou. ;-)

  Reagovat
  • 24. 8. 2014 (21.31)
   Trvalý odkaz

   To neni o tom co ty řešiš, ale o tom aby se lidi radovali že jednou skončí jatka a velkochovy .-) ale ty seš vegetarian a tudiž se tě to už netýká, kdo a co že..

   Reagovat
 • 30. 5. 2014 (12.28)
  Trvalý odkaz

  Potrebna davka proteinu (zivocisnych) – ja uz vic jak 5 let nemel maso a jsem vic fit nez predtim.

  Reagovat
  • 30. 5. 2014 (23.22)
   Trvalý odkaz

   Vždyť celé to o výživě je jenom vytvořeno na základě nějakých statistik starších, novějších, vždyť snad krom chirurgií a léčeb otrav nevíme pořádně co a jak zabírá a co může mít jaké účinky, zvlášť ve výživě se tápe, jednou se má jíst pětkrát denně po malých dávkách, jindy stačí míňkrát a po větších… Tohle nemá cenu řešit :)

   A vlastně kde je psáno, že se musí každý den maso? A kolik ho má být? Dřív bylo maso jen ve svátek, dnes je denně, naní to náhodou další z věcí, která způsobuje současné problémy?

   Reagovat
 • 27. 5. 2014 (19.52)
  Trvalý odkaz

  Sakra! Už aby to tu bylo. Těším se na dobu, kdy se zruší velkochovy a jatka a krávy se budou v klidu pást a dávat nám mléko, zatímco maso se bude vyrábět v masném syntetizátoru.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *