Na letišti JFK se pěstují brambory

Jak propagovat městské zemědělství? Nejčastěji praktickými ukázkami a příklady dobré praxe, to je celkem pochopitelné. Letecká společnost JetBlue ale pozvedla tento proces na docela novou úroveň. Založila totiž městskou zahradu přímo na letišti, čímž celou myšlenku zpřístupnila skutečně široké veřejnosti.

„Letecká společnost prezentuje nenáročnost mětského zemědělství.“Zdroj: JetBlue
„Letecká společnost prezentuje nenáročnost mětského zemědělství.“Zdroj: JetBlue

Terminály letiště JFK totiž za jediný den odbaví v průměru okolo 50 000 vnitrostátních pasažérů (v extrému pak za rok 2007 třeba 46 milionů pasažérů dohromady). A ti všichni teď mohou vidět, že založit domácí zahradu není těžké ani v srdci velké metropole.

Zatím se pravda cestující pokochat výhledem na 2300 metrů čtevrečních velkou městskou zahradu nemohou, protože se nachází uvnitř rozestavěného terminálu číslo 5, ale zpřístupněna bude společně s novou odbavovací halou.

Zahrada i nový úsek letiště se totiž rodí společně. Jen náklady na zřízení městské zahrady na letišti stojí řádově méně než nový terminál. Skládá se totiž z 5000 mlékařských bedýnek, ve ketrých se nachází substrát.

A co tu roste? Největší podíl v pěstovaných plodinách zabírají především „modré“ brambory, ale nechybí tu ani bylinky, salát, okurky a rajčata. Brzy by se tu měly objevit i bobule borůvek a maliny.

To vše v prostředí a množství, které bychom si s uspěchaným a rušným letištěm asi nespojili. Vznik netradiční městské zahrady má na svědomí provozovatel letiště, společnost JetBlue, respektive její manažerka udržitlenosti, Sophia Mendelsohn.

K celému projektu dodává: „Je to možná trochu nečekané, ale jak jinak lidem ukázat náš přístup k městskému zemědělství, než na dvorku JFK?“ JetBlue se podle ní snaží posunout tímto experimentem hranice lokální hnutí městských zemědělců.

Šance, že si na výpěstcích z letiště pochutnáte i během zaoceánského letu je zatím velmi malá. JFK se snaží o lokální dopad. Nasvědčuje tomu i dodavatelský řetězec: substrát pochází z městské kompostárny McEnroe Organic Farm v newyorském Millertonu, a výpěstky zatím odebírá společnost TERRA Chips, která z nich vyrábí organické pochoutky pro místní trh.

Sdílet: