Symbiotický Iskandar: hi-tech město propojené s přírodou?

Iskandar v malajském Johoru je jednou z největších developerských zón na světě. Na čtyřech uměle vytvořených ostrovech tu má vzniknout nové „Lesní město“.

„Projekt by dosahoval pouze třetinových nákladů, pokud by do něj nebyly započítány ony symbiotické rysy.“ Zdroj: Sasaki Associates
„Projekt by dosahoval pouze třetinových nákladů, pokud by do něj nebyly započítány ony symbiotické rysy.“ Zdroj: Sasaki Associates

Iskandar bude ohromná čtvrť zaplněná od sníženého přízemí až po vrcholky mrakodrapů nákupními centry, loftovými byty, administrativními budovami, vývojářskými centry a mezinárodními bankami. Monstrózní projekt, který počítá s náklady 40,9 miliard dolarů, poněkud nečekaně začleňuje i prvky udržitelného stavitelství.

To, proč se připravovaná rozlohou největší „sídelní zóna se smíšeným využitím“ v jihovýchodní Asii má stát současně i ekologickým centrem, je zásluhou architektů ze společnosti Sasaki Associates. Právě oni totiž vypracovali masterplan celé lokality do podoby „udržitelného a téměř soběstačného“ města ve městě.

„Chtěli jsme podpořit takový model výstavby, která by umožnila lidem žít a pracovat na jednom místě,“ říkají Sasaki Associates. „Proto bylo nutné vytvořit nejen město ne smyslu ekonomického uzlu, ale také ekologického. Protože na kvalitě bydlení stejně jako na kvalitě a harmonii pracovního prostředí prostě záleží.“

Klíčovým rysem Lesního města se proto stal pojem symbiotického vztahu, kdy je stavební rozvoj lokality plně podřízen zachování biologických prvků. Iskandarské vody oplývají (zatím ještě stále) bohatstvím ryb, a místní jsou na nich závislí.

Narušit tuto křehkou rovnováhu neřízenou a živelnou výstavbou na ostrovech by se mohlo proti lidem záhy obrátit. Proto Sasaki Associates do projektu přímo zahrnuli ochranu mangrovových porostů, deseti kilometrů členitého pobřeží i 250 hektarů „pastvin“ zatopené mořské trávy.

I když se to může zdát zvláštní, na lokalitě tak vlastně vzniká supermoderní město, těsně obklopené přírodní rezervací.

Nápad to přitom není vůbec špatný. Zabránit degradaci přírodních ekosystémů totiž umožní Lesnímu městu vyrovnat se se stoupající hladinou oceánů, a mělké zatravněné šelfy a mangrovy fungují jako účinná bariéra proti tsunami.

Proč si ale plánované město vysloužilo přízvisko Lesní? Copak tu nemá nalézt práci a ubytování 220 000 lidí? Sasaki Associates totiž chtějí z města vytvořit skutečný prales. Jak to dokáží?

Prakticky všechny střechy, terasy a balkony pokryjí ozeleněné střechy, které dohromady vytvoří největší systém zelených střech na světě. Masterplannig dále počítá se začleněním celé řady udržitelných strategií, například se systémem přírodní filtrace dešťové vody, nebo propojením jednotlivých bloků budov pomocí visutých mostů.

A doprava, ať už osobní automobilová nebo hromadná městská, se kompletně přesune do podzemí. Lesní město se tak stane naprostým unikátem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *