Čína se definitivně stává světovým lídrem větrné energetiky

Když přijde na bilancování loňského roku, je vždycky lepší poměřovat své úspěchy se sousedy v regionu, než třeba s Čínou. Protože pak nejde vyhrát. I když si země Evropské unie nestály v roce 2015 vůbec špatně a polepšily si v meziročním srovnání o 27 %, trhu stále dominuje centrální a jihovýchodní Asie, respektive Čína.

Nový typ větrné turbíny společnosti GE je vybaven speciální konstrukcí, která zvyšuje účinnost až o 3 %. foto: GE
Nový typ větrné turbíny společnosti GE je vybaven speciální konstrukcí, která zvyšuje účinnost až o 3 %. foto: GE

Pokud jde o instalace nových větrných elektráren, v Číně hravě trumfnou cokoliv. Důkaz? Jen loni se tato země podílela na polovině všech instalací na světě. I když se může zdát nefér stavět osmadvacet států proti jednomu, dobře to dokládá potenciál Číny.

Země zvládly za loňský rok přisadit 6 GW větrných elektráren (a zvýšit tak celkovou kapacitu na 141,6 GW) zatímco Čína rozšířila za stejnou dobu hladce o 30,5 GW (a zvýšila na 145,1 GW).

„Rok 2015 byl zásadní pro všechny velké světové trhy s obnovitelnými energiemi,“ říká Steve Sawyer, tajemník Global Wind Energy Council (GWEC). „Své vlastní rekordy předběhli v Číně, USA, Německu i Brazílii. Navíc na řadě nových trhů probíhá velmi čilý ruch, a tak si myslím, že letos budeme svědky ještě širší distribuce větrné energetiky do světa.“ Stávající globální kapacita za loňský rok dosáhla sympatických 432,4 GW, což je oproti roku 2014 nárůst o 17 %.

Důvodů, proč EU jen tak Čínu nepředběhne a ta si své světové prvenství podrží, je prý hned několik. Jako zásadní příklad nerovnováhy ale GWEC zmiňuje, že čínskému modelu produkce je těžké konkurovat, protože asijský kolos se při vlastní výrobě nemusí ohlížet na produkci znečišťujících látek a emisí, což evropští výrobci na domácí půdě pochopitelně nemohou.

Pravdu ale mají i ty, kteří tvrdí, že evropští výrobci za loňský rok ve stále širší míře raději přechází k projektům mimo území EU. Obchází tím nelehké podmínky konkurenčního prostředí, a dosahují lepších výsledků v otevřeném klimatu rozvojových zemí, s příhodnou dotační politikou a lákavými investicemi, než v poněkud „těsné“ Unii.

3 komentáře: „Čína se definitivně stává světovým lídrem větrné energetiky

 • 25. 2. 2016 (23.41)
  Trvalý odkaz

  Vylízanec promluvil.

  Odstěhuj se na Ukrajinu tam máš tu svoji jadernou energetiku v plný palbě.

  Reagovat
 • 23. 2. 2016 (22.18)
  Trvalý odkaz

  Čína především trumfne kohokoli v počtu plánovaných a rozestavěných jaderných elektráren. Jejich počet v Číně je několinásobně větší než ve zbytku světa. A není se čemu divit, pokud chce čína dále rozvíjet energeticky náročný průmysl, který zelení evropští vylízanci z EU vyhnali, bude potřebovat dostatek elektrické energie, a ten žádná větrná oze parodie na elektrárnu nezajistí.

  Reagovat
  • 25. 2. 2016 (23.42)
   Trvalý odkaz

   Vylízanec promluvil.

   Odstěhuj se na Ukrajinu tam máš tu svoji jadernou energetiku v plný palbě.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *