Z „větrného souboje“ mezi Německem a Británií těží celá Evropa

Kapacita evropských příbřežních větrných elektráren se v průběhu loňského roku téměř zdvojnásobila. Z 3 GW připojených k síti připadá drtivá většina na Německo. Velká Británie stojí jen o krok za Německem, které evropskému trhu dominuje, byť Angličané aktivně lákají investory stále atraktivnějšími nabídkami.

„Německo instalovalo více, než Britové. Ti zase přilákali více investorů.“ Zdroj: Joern Pollex
„Německo instalovalo více, než Britové. Ti zase přilákali více investorů.“ Zdroj: Joern Pollex

V globálním srovnání se počet instalací příbřežních větrných elektráren v Evropě zvýšil oproti roku 2014 o 25 %. Z celkového globálního výkonu 62 GW připadá na Evropu sice jen malá část, ale jak je patrné ze statistiky BNEF, poměrně suveréně celému trhu dominuje Německo. To totiž zvládlo uvést do chodu téměř jednou tolik větrných elektráren, než kolik v roce 2014.

Britové připojili k síti příbřežní větrné elektrárny o výkonu 556 MW, Nizozemci 180 MW, zatímco Němci 2,282 GW. Velká Británie si stále udržuje silnou pozici konkurenční pozici vůči Německu, a v hrubém srovnání stále disponuje větší instalovanou kapacitou (5 GW proti německým 3,295 GW). Situace je podle slov mluvčího Evropské asociace větrné energie (EWEA) přinejmenším napínavá.

„Německo je bezpochyby motorem evropské větrné energetiky, a evropský úspěch roku 2015 je výsledkem práce Německa. Přesto je to právě Británie, která za loňský rok nalákala ke svým projektům více investorů, byť kapacitně instalovala méně. V tomto roce se může situace v přátelském zápolení mezi Německem a Velkou Británií obrátit. Sázky na výsledek v roce 2020 bych ale zatím nedával.“

Vývoj příbřežních větrných elektráren v Evropě zatím skutečně neustává. Po technologické stránce se posouvá stále kupředu, což mimo jiné dokládá i vzrůstající vzdálenost větrníků od pobřeží.

V minulém roce činila jejich průměrná vzdálenost už 43 kilometrů (a hloubka 27 metrů). V roce 2015 bylo do výstavby příbřežních větrných elektráren investováno 13,3 miliard eur, a šest velkých projektů (které mohou ke stávajícímu instalovanému výkonu přidat dalších 15 %) letos čeká dokončení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *