Afrika má kemp pro zhýčkané eko-turisty

Luxusní cestovatelský zážitek nemusí být nutně v protipólu ekologickým principům. Zhruba tak smýšlí designéři Michaelis Boyd a Nick Plewman, kteří pro jeden z turistických kempů, Sandibe Okavango, navrhli sérii eko-chatek.

„Turistický luxus v Africe nemusí být neudržitelný. Jde to i šetrně.“ Zdroj: andbeyond.com
„Turistický luxus v Africe nemusí být neudržitelný. Jde to i šetrně.“ Zdroj: andbeyond.com

Bezodtoká delta řeky Okavango v severozápadní Botswaně je neustále se měnícím světem. Není to jen o pravidelném střídání záplav, kdy rozliv řeky překryje plochu 15 000 kilometrů čtverečních, a období sucha, kdy se celá oblast změní na vyprahlou savanu.

Je to neustálý zápas zeleně a života se sousední pouští Kalahari, a také nikdy nekončící boj o vodu. Do tohoto po tisíciletí zavedeného režimu vstoupil před pár desítkami let člověk, a výrazně se na zdejší krajině podepsal.

Provozovatelé z kempu Sandibe Okavango, který stojí hned na hranicích vyhlášeného národního parku Moremi, se však rozhodli učinit pro přírodu to samé, co pro turisty.

Rozhodli se vytvořit takový kemp, systém chatek a provozního zázemí, který zanechá v přírodě jen minimální stopu. Designéři Plewman a Boy proto hned od začátku pracovali s vizí, že pokud bude zapotřebí, nesmí na stavební lokalitě zůstat naprosto nic.

Všechny chatky, apartmány, bar i provozní budovy jsou kompletně demontovatelné, vystavené buď na kůlech, nebo kamenných podstavcích.

Ani gram betonu, jen přírodní materiály (bambus, liány, dřeva místních stromů), několik kovových nosníků. Kompletně demontovatelné je i vnitřní vybavení chatek, byť se jedná o sprchy, vany nebo vestavěné chladničky.

Z celkem čtyřiadvaceti pokojů, které jsou do sebe zavinuty jako šupiny stočeného luskouna, máte přímý výhled na říčku Sandibe, a můžete už od rána naslouchat zvukům divočiny. Snídat můžete na vyvýšené terase z dřevěného výpletu, a jen kousek pod vámi se budou prohánět buvoli či sloni.

Oba návrháři si dali záležet, aby maximálně využili dispozic terénu, a celý areál situovali na jílovitý naplavený svah. Zastřešení budov je z dřevěných šindelů, dřevěné obložení je utěsněno bavlnou, interiér je obložen jemnou přízí, vnější fasáda je z kůry letitých stromů.

Všechny objekty Sandibe Okavango jsou navíc kompletně zásobovány energií ze solárních panelů, instalovaných na střechách. Udržitelnost je totiž jeden z principů, který si v pořadí tisící rezervace zařazená do systému UNESCO vytknula jako svůj nový cíl.

Jeden myslel na “Afrika má kemp pro zhýčkané eko-turisty

  • 29. 11. 2023 (6.43)
    Trvalý odkaz

    Je mým snem se někdy podívat do Afriky a pokochat se tamní přírodou. Ráda stanuji, a tak jsem si nedávno pořídila nový stan, který se mi hodí na mojí letošní dovolenou. Už se těším až s partou přátel vyjedeme na naše pravidelné stanování do přírody. Postavíme si ohniště a večery budeme trávit s kytarou u ohně.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *