V Indii vysadí 50 milionů stromů během 24 hodin

Vzájemné vztahy mezi Indií a Pákistánem rozhodně nelze označit za přátelské. Někdy ale může mít politická řevnivost i pozitivní důsledky. Uttarpřadéš, jeden ze stádů indické federace, se rozhodl překonat dosavadní rekord v počtu jednorázově vysazených stromů.

„Indie plánuje postupnou výsadbu 95 milionů hektarů lesního porostu. Začíná se v Uttar Pradesh.“ Zdroj: Petr Kratochvil
„Indie plánuje postupnou výsadbu 95 milionů hektarů lesního porostu. Začíná se v Uttarpradéši.“ Zdroj: Petr Kratochvil

Zástupci státu přitom nijak neskrývají, že jim jde o to překonat dosavadní rekord z Pákistánu. A to trochu neskromně hned padesátkrát. V roce 2013 v rámci státem motivované kampaně dokázali obyvatelé Pákistánu vysadit v průběhu 24 hodin 847 275 stromů.

Tento rekord se dosud (v daném časovém rozsahu) nepodařilo nikomu překonat. Až teprve nyní přichází takové ambice z Indie. Jistě, hlavním, nebo spíše oficiálním motivem je boj proti klimatickým změnám.

Ale dosavadní výsledek „sousedů“ je na to komentován až příliš často. I proto, že v Uttar Pradesh připravují skutečně velkolepou kampaň, jejímž výsledkem by mělo být 50 milionů stromů. Za jediný den.

Předseda státní rady, Akilesh Yadav, k tomu prozradil: „Svět se spojil v boji proti klimatickým změnám, a Indie nebude stát stranou. I náš národ se musí v tomto úsilí mobilizovat.“

Tato mobilizace má skutečně podobu velkého manévru. Přihlásilo se totiž 800 000 dobrovolníků, teď již vybavených stromky, kteří jsou připraveni na pokyn zahájit sázecí akci.

Ta se odehraje na 250 kilometrů dlouhém úseku, mezi hlavním městem státu Lucknow a Kannauj.Nejde o výsadbu nějaké jednolité aleje, během akce budou osazována všechna příhodná místa podél dopravních komunikací.

Indie se v rámci Pařížské klimatické úmluvy zavázala k celé řadě ambiciózních cílů. Jedním z nich je příslib výsadby 95 milionů hektarů lesního pokryvu napříč všemi 29 státy federace.

Náklady na tento počin jsou přitom odhadovány částkou 6,2 miliard dolarů. Konkrétně v Uttar Pradesh by pak rádi zvýšili současnou rozlohu lesního pokryvu území 5,96 % na 21,23 %.

Sdílet: