Coca-Cola má problémy v Indii

V indické vesnici Mehdiganj nedaleko Váránasí uzavřeli místní úředníci areál plnírny společnosti Coca-Cola. Důvodem byly opakované stížnosti místních obyvatel. Provozovna prý odčerpávala příliš velké množství vody, což vedlo k výraznému poklesu hladiny ve studních.

„Indie rozhodně nepatří mezi největší konzumenty CocaColy ve světě.“ Zdroj: www.rawfoodvancouver.com
„Indie rozhodně nepatří mezi největší konzumenty CocaColy ve světě.“ Zdroj: www.rawfoodvancouver.com

Navíc z objektu unikaly do okolí nejrůznější znečišťující látky. Vítězství místních obyvatel ale nemusí mít dlouhého trvání.

Výrobní kolos, který produkoval za jednu minutu 600 PET lahví s šumivým nápojem, je totiž uzavřen jen dočasně. Ve hře jsou především pracovní místa, a teprve pak až ekologie.

„Neměli bychom hovořit o uzavření, spíše o odstávce v provozu,“ říká J. S. Yadav, člen Výboru pro kontrolu znečištění v indickém státě Uttar Pradesh. „Problémy s touto provozovnou se táhnou už léta, a dočasné uzavření je naší poslední odpovědí.“

Podle něj bylo představenstvo provozovny upozorněno, že chod zařízení může být obnoven teprve, až dojde k optimalizaci užívaných technologií na doporučený standard.

Součástí těchto „doporučení“ je garance snížení odběru z podzemní vody (plnírna odsávala dvakrát tolik, než je vyhláškou povoleno), a zajištění hygienických opatření, které sníží úniky polutantů na minimum. Shovívavost úředníků vůči zahraniční společnosti je ale trnem v oku místním obyvatelům.

Ti původně volali po „srovnání továrny se zemí“, protože celý výrobní areál byl údajně vystaven bez řádného schválení a stavebního povolení. Teprve když se před dvěma měsíci na zasedání National Green Tribunal (indického environmentálního soudu, který řeší přestupky vůči životnímu prostředí, toto téma zmínilo), začala Coca-Cola reagovat. Otázka certifikace provozů a stavebních povolení by totiž mohla otevřít sérii podobných procesů napříč celou zemí.

Stáčíren a plníren zmíněné společnosti bychom v Indii napočítali hned osmapadesát, a prakticky proti všem byla v minulosti – nebo je právě teď vedena – kampaň místních obyvatel.

Znečišťování životního prostředí, nadměrný odběr vody z podzemních rezervoárů, nulová bezpečnost práce, nefér zaměstnanecké podmínky a podezření ze zaměstnávání dětí jsou jen některé ze zmíněných témat. A jak se zdá, většina výrobních areálů byla rovněž vybudována bez patřičných povolení.

Indičtí úředníci a politikové teď musí situaci řešit velmi uvážlivě. Na jedné straně jde o životní prostředí a zdraví jejich voličů, ale také o pracovní místa a nemalé peníze do rozpočtu.

Coca-Cola totiž loni v létě přislíbila dotaci na výstavbu infrastruktury v hodnotě pěti miliard dolarů, a je pravděpodobné, že by si to v případě uzavření svých dalších provozoven mohla rozmyslet.

Inhabitat.com

Jeden myslel na “Coca-Cola má problémy v Indii

  • 30. 6. 2014 (18.20)
    Trvalý odkaz

    Nech Indovia prestanu pit tu hnedu dzbrndu a budu mst po problemoch

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *