Indie pokračuje v budování obřích solárních parků
Pokud jde o solární energii, nemá Indie skromné ambice. Alespoň na úrovni vládních prohlášení. Na zasedání energetického výboru indické vlády prohlásil zástupce Ministerstva nových a obnovitelných zdrojů (MNRE), že spuštění prvních obřích solárních farem nastane podle plánu v dubnu roku 2019.
Podle slov ministra MNRE Piyushe Goyala: „Vláda udělila alespoň v principu schválení sedmadvaceti ultra-mega solárních projektům, jejich kumulativní kapacita se blíží výkonu 18 418 MW.“
Ambiciózní program, který má zajistit Indii do roku 2022 100 GW čisté a obnovitelné energie ze solárních zdrojů, evidentně neztrácí dech. I když určité signály o tom, že vše nebude tak snadné, na veřejnost pořád unikají.
Prvotním záměrem bylo totiž 25 projektů, které měly hladce dorovnat výkon 20 GW. Jenže plán byl poněkud naddimenzovaný. Předpoklad, že každý jednotlivý ultra-mega projekt bude generovat více než 500 MW záhy vyhasnul na tom, že zdaleka ne na všech lokalitách se podařilo najít, vykoupit či scelit pozemky o požadované rozloze.
Problematické je i směřování celého energetického závazku. Čistou energii si pochopitelně „zaslouží“ všech 21 zemí indického soustátí, ale generovat ji prakticky mohou jen státy Gudžarát, Madhjapradéš, Rádžastán, Telangana, Andhra Pradesh, Arunáčalpradéš, Karnataka, Kerala, Uttarkhand, Uttarpradéš, Meghalaya, Nagaland, Pandžáb, Tamil Nadu, Andamany a Nikobarské ostrovy, které disponují patřičnými podmínkami.
Vláda vyčlenila na celou ultra-mega akci částku, která v přepočtu vydá na 623 milionů dolarů. I tak bude realizace ohromných farem na samých hranicích finanční možnosti země. Proč tedy jít cestou „ultra-mega“ a raději neinvestovat do projektů dimenzované na lidské potřeby? MNRE má jasno.
„Vznikající solární parky jsou koncentrované zóny soustředěného vývoje. Pro investory stejně jako pro vývojáře mají jasně definovaný charakter, a je zde možno vytvořit patřičnou infrastrukturu i zázemí. To dohromady snižuje cenu projektů na minimum.“ Centralizovaný shluk má také usnadnit získávání nejrůznějších povolení a napřímit režim kontroly.
Děkuji autorovi článku, že názvy Indických států jen tupě neopisoval v nezáživné a nepřesné anglické transkripci, ale použil pokud možno české ekvivalenty, které jsou originálu mnohem bližší z důvodu stejného původu jazyka (a národního obrození). Je tam ale dost chyb. Tak snad příště…