Co přijde po Zelené úsporám? Zelená banka

Miliardy korun, které přitekly do díky prodeji , jsou zužitkovány v programu . Prostředky ale nevydrží věčně, podle šéfa Statního fondu pro životní prostředí pomalu docházejí. Proto vznikne „zelená banka“, která má v rozdmýchat „zelený průmysl“.  

zelená banka - Česká republika - prasátko


Plán odhalil článek magazínu E15.cz. Podle něj se nebo „jeho část“ v průběhu následujících let promění na „zelenou banku“. To znamená, že bude dál poskytovat revolvingové půjčky na různé projekty v oblasti zeleného průmyslu.

Finance by banka měla získávat z plateb za znečištění (kterému by ale možná měla spíš bránit?), příspěvků a dalších zdrojů (Evropské fondy, Evropská investiční banka). Podpory by se naopak měla dočkat zelená hi-tech odvětví, v článku je konkrétně zmíněna . To je tedy hi-tech jako ! Snad nebude mít podobu z po střechu naplněných odpadky, které budou vysypány v hi-tech obcích nedaleko za hranicemi.

Zelená banka České republiky, resp. samotný SFŽP, bude mít údajně do budoucna čtyři hlavní oblasti zájmu: i nadále , „rozhýbání českého zeleného průmyslu“, a aktuálně velmi vděčné „ozdravení krajiny tak, aby lépe zadržovala vodu“. Šlechetné to plány! Bude jistě zajímavé sledovat jakým směrem se po roce 2013, kdy mají prostředky z evropských fondů i prodeje emisních povolenek dojít, celé zelené snažení v ČR zvrtne.

E15.cz
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.