Co přijde po Zelené úsporám? Zelená banka

Miliardy korun, které přitekly do díky prodeji , jsou zužitkovány v programu . Prostředky ale nevydrží věčně, podle šéfa Statního fondu pro životní prostředí pomalu docházejí. Proto vznikne „zelená banka“, která má v rozdmýchat „zelený průmysl“.  

zelená banka - Česká republika - prasátko


Plán odhalil článek magazínu E15.cz. Podle něj se nebo „jeho část“ v průběhu následujících let promění na „zelenou banku“. To znamená, že bude dál poskytovat revolvingové půjčky na různé projekty v oblasti zeleného průmyslu.

Finance by banka měla získávat z plateb za znečištění (kterému by ale možná měla spíš bránit?), příspěvků a dalších zdrojů (Evropské fondy, Evropská investiční banka). Podpory by se naopak měla dočkat zelená hi-tech odvětví, v článku je konkrétně zmíněna . To je tedy hi-tech jako ! Snad nebude mít podobu z po střechu naplněných odpadky, které budou vysypány v hi-tech obcích nedaleko za hranicemi.

Zelená banka České republiky, resp. samotný SFŽP, bude mít údajně do budoucna čtyři hlavní oblasti zájmu: i nadále , „rozhýbání českého zeleného průmyslu“, a aktuálně velmi vděčné „ozdravení krajiny tak, aby lépe zadržovala vodu“. Šlechetné to plány! Bude jistě zajímavé sledovat jakým směrem se po roce 2013, kdy mají prostředky z evropských fondů i prodeje emisních povolenek dojít, celé zelené snažení v ČR zvrtne.

E15.cz

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Co přijde po Zelené úsporám? Zelená banka

 • 7. 5. 2011 (4.29)
  Trvalý odkaz

  kdo tu zelenou banku bude dotovat? kdy tu zelenou banku vytunelujou?

  Reagovat
 • 3. 9. 2010 (15.00)
  Trvalý odkaz

  no právě proto, aby se podpořila zaměsnanost a ne aby se dávali dárky v podobě materiálu….
  mimochodem, ten článej je úplně o ničem…!!!

  Reagovat
 • 24. 8. 2010 (12.30)
  Trvalý odkaz

  Zelená úsporám je pouze zdroj příjmů pro kámoše. Nutí využít služeb, které stavebník normálně nepotřebuje. Proč se neposkytují fin.prostř. i jen na určitý materiál??? např. plastová okna, různé izolace budov, jejichž instalace je primitivní. Občané ČR díky podhodnocené ceně práce jsou chudí, nuceni si ve velkém provádět stavební práce i sami.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *