Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 10. 2013 v rubrice Životní prostředí

Trend ochrany životního prostředí je patrný po celém světě, prakticky ve všech oblastech života. Pod přísným drobnohledem jsou i chemické závody – nachází se pod obrovským tlakem veřejnosti, médií i aktivistů.

Česká Spolchemie dnes jako jedna z mála společností na světě vyrábí šetrné ekologické pryskyřice. foto: Spolchemie

Česká Spolchemie dnes jako jedna z mála společností na světě vyrábí šetrné ekologické pryskyřice. foto: Spolchemie

Média, veřejnost i aktivisté usilují o jediné – ekologický provoz i výrobky. Vedle toho musí podnik plnit legislativní požadavky, stejně jako přání zákazníků. Je možné a ekonomicky únosné všechna tato přání splnit? Jiří Loubal na konferenci Going Green hovořil o přístupu české Spolchemie k „zelenosti“.

Spolchemie se vydala touto cestou, protože chce prosperovat i v budoucnosti. Kdo „vidí za roh“, přechází na ekologické alternativy hned a tím si totiž může zajistit konkurenční výhodu – na ekologická témata slyší stále více lidí.

Proto tato česká společnost inovovala své technologie, zkusila se poohlédnout po alternativních zdrojích surovin a energií a samozřejmě se snažila redukovat zatížení životního prostředí.

Chemie je největší strašák

Vedení společnosti si dobře uvědomuje, že při snaze stát se z lokálního hráče globálním je ekologicky šetrná výroba důležitou konkurenční výhodou.

„Chemie je v očích veřejnosti největší strašák. I chemie se dá dělat zodpovědně, bezpečně, ekologicky a ekonomicky,“ říká Loubal a k ekologické šetrnosti dodává: „Nyní je to ohromná výhoda proti konkurenci a myslíme si, že se to stane i nutností.“ Nicméně fabrika Spolchemie stále za rok vypouští do ovzduší asi tolik škodlivin, jako všechna auta v Praze za rok a půl.

A v čem tedy spočívá ona ekologičnost? Konkrétně lze hovořit o výrobě epichlorhydrinu na bázi glycerinu. Na tuto výrobu má Spolchemie patent a celý proces je založen na odpadním glycerinu. Díky jeho využívání je významně nižší spotřeba energie a tvorba odpadních vod.

Pokud je 1 000 kg nízkomolekulární epoxidové pryskyřice vyrobeno z glycerinu, lze snížit emise CO2 o 4 000 kilogramů. To je pro porovnání množství emisí CO2, které vypustí Škoda Fabia 1.2 (128 g CO2 na km jízdy) za 31 250 ujetých kilometrů.

Loubal uvedl, že tato pryskyřice je první chemický produkt, který obdržel EPD (ekologicky šetrný výrobek) v ČR a celosvětově první s certifikací v oblasti epoxidů.

 Martin Singr
Diskuse
  1. pip69:

    Zajímavý článek,ale o H.. Jaké má použití,parametry, předběžná cena o proti srovnatelným výrobkkům?? Je to prostě o ničem,jen zaplnění stránky.

    • Martin Singr:

      Co se týká využití: Například v oblasti sportovního zboží, v Americe je velmi žádný nátěr na dřevěné surfy, díky vlastnostem i v letectví a kosmonautice, nebo třeba i v automobilovém průmyslu, konkrétně u hybridů je velký potenciál. Využití najde také u větrné energie, protože „zelená energie si žádá zelené suroviny“ nebo ve stavebnictví.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz