Američané vyhlašují válku billboardům

Organizace Scenic America se rozhodla učinit přítrž reklamním plochám, které okupují každé volné místo podél cest a silnic, ve městech i na vesnicích. Volají po zdravém rozumu a korporátní odpovědnosti. Zvláště spadeno mají na digitální billboardy, které podle nich „oslepují Ameriku“.

Všudypřítomnost reklamních bilboardů už i Američany obtěžuje. foto: Scenic America
Všudypřítomnost reklamních bilboardů už i Američany obtěžuje. foto: Scenic America

Jejich argumenty rozhodně nelze považovat za ploché. Jeden průměrný digitální billboard poblikávající do světa totiž za rok vycucne množství elektřiny srovnatelné se spotřebou čtrnácti obytných domů (podle údajů Scenic America je to 397 486 kWh).

Dále například upozorňují, že LED-boardy září do světa dvakrát jasněji, než Slunce na obloze v běžný den, čímž doslova oslepují své okolí. Ve své nedávné kampani například také poukázali na množství stromů, pokácených proto, že zakrývaly výhled na reklamní plochy (kampaň pojmenovaná „Billboardy mají práva, stromy nikoliv“). Jejich tisková prohlášení nepozbývají určitý ekologický radikalismus, ale spoustě obyvatel USA hovoří z duše.

„V celé zemi jsou naše nejkrásnější scenérie zakrývány a narušovány smrští obrovských billboardů, krajinný ráz narušujících telekomunikačních věží a vysílačů, spletí nadzemních vedení vysokého napětí. Otevřený prostor je ztracen. Naše přírodní a kulturní dědictví je pohřbeno, podlehlo neomezenému rozvoji špatně navržených dopravních systémů. To, co bylo na Americe krásné, od přírodních rozhledů po domácký komunitní charakter sídel, to vše je vyhlazeno a zakryto ocelovým závěsem vizuálního spamu.“

Za reklamními poutači ale stojí silná podnikatelská lobby, která často přehlasuje, či spíše přesvědčí místní samosprávu efektivněji, než hlasy nespokojených obyvatel. Billboardy totiž představují jisté peníze do rozpočtu za pronájem ploch, a těm je těžké říci ne.

Scenic America eviduje od roku 2008 celkem 6421 případů stížností, vedených proti záměru instalovat billboard na ploše veřejného prostranství, přičemž jen 8 % těchto žádostí bylo kladně vyslyšeno.

Scenic America proto začala usilovat o vytvoření jednotné proti-reklamní opozice. V případě její pobočky, kanadské Scenic Toronto, už ale aktivisté zaznamenali úspěch. Rada města s nimi hodlá veškeré další osazování reklamních poutačů přímo řešit, aby „byla zajištěna ochrana vizuálního charakteru Toronta.“

3 komentáře: „Američané vyhlašují válku billboardům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *