Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
4. 10. 2013 v rubrice Životní prostředí

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) našla v lovosickém areálu bývalé Setuzy tuny vysoce rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek jako jsou tuky, oleje či zaolejovaná voda. V malém množství se tam našly také sloučeniny radioaktivních prvků.

obrázek: Cary Bass, licence public domain

obrázek: Cary Bass, licence public domain

V bývalé chemické laboratoři objevili inspektoři také soli arsenu a kadmia, brom, rtuť a bílý fosfor, který se při styku se vzduchem snadno vznítí. Radioaktivní látky byly z areálu odvezeny. Ostatní nebezpečné chemikálie odborníci zabezpečili.

Informovala o tom vedoucí odboru vnitřních věcí lovosické radnice Jana Hejdová. Kvůli celé situaci se chce vedení radnice sejít s hejtmanem Ústeckého kraje. Majitelem areálu je firma Wowitra. ČIŽP se ale zatím nepodařilo doručit firmě oznámení o zahájení řízení o zastavení činnosti.

„Chceme ujistit obyvatele města, že není žádný důvod k obavám. Přímé ohrožení zdraví našich občanů v žádném případě nehrozí,“ řekla k situaci starostka Lovosic Lenka Lízlová.

„Veškeré látky, které byly v minulých dnech nalezeny v areálu bývalé olejny a vykazovaly radioaktivitu, byly odvezeny. Zbývající nebezpečné látky byly odborně zabezpečeny,“ uvedla Hejdová po jednání zástupců města s ČIŽP.

V areálu by měly pokračovat demoliční práce. Hejdová k tomu dodala: „Dle současného šetření je dokončení prací žádoucí z hlediska bezpečnosti. Objekt je totiž z větší části již rozbourán.“

„V tuto chvíli čekáme na schůzku se zástupci Krajského úřadu Ústeckého kraje, která by se měla uskutečnit během příštího týdne. Tam budeme situaci dále řešit. Zároveň jsem v této věci požádala o osobní schůzku přímo s panem hejtmanem,“ řekla Lízlová.

 Martina Šírková
Diskuse
  1. Carlos:

    Řekl bych, že to byly látky, které se nejspíš používaly pro označování a sledování procesů. Problém je v tom, že se neřeklo zatím, co konkrétně za radioaktivní látky to bylo. Jestli to byly sloučeniny rádia, uranu, nebo radio uhlík a radiodusík.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz