Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
12. 1. 2012 v rubrice Životní prostředí

Po šesti letech od oficiálního představení spatřilo světla světa novinka společnosti Bridgestone. Pneumatika, vyrobená z recyklovatelných plastů, která není plněna vzduchem. Díky důmyslnému systému vnitřního žebrování a užití termoplastické pryskyřice je pevná, narozdíl od srovnatelných prototypů . Překážkou k masovému rozšíření je její velikost, vhodná zatím pouze pro .

Bridgestone: Robustní konstrukce, příslib recyklace, ale příliš malé rozměry. Zdroj: geek.com

Proto je na místě spor o prvenství v oblasti praktického využití. Gigant Michelin totiž ohlásil start výroby bezvzdušných pneumatik před sedmi lety, a uvedl je prakticky ve stejnou dobu.

Pneumatiky Michelin sice mají sice alespoň reálné proporce, ale princip technologie je jiný. Jejich pneumatika je flexibilní a přizpůsobuje se členitostem povrchu. O „plavající“ pneumatiky se tak zajímají výrobci vojenských dopravních prostředků, běžného uživatele však zatím neoslovily.

Výrobek byl představen na , kde si získal sympatie diváků. Jenže před uvedením na trh bude muset Bridgestone ještě zapracovat. S nosností 150 kilogramů a průměrem 22,8 centimetrů zatím nemůže nalézt širší uplatnění.

Budoucí instalace „nepneumatických“ pneumatik má týkat především konstrukce . Termoplastické pryskyřice v povrchovém dezénu zajišťují vnější stabilitu, ale i jinak jsou pneumatiky poměrně robustní.

Právě v bytelnosti a hustotě systému vnitřního žebrování Bridgestone došlo k nejvýraznější odchylce od modelu Michelin. Pneumatika je odolná vůči běžným defektům, žebra pneumatiky zabraňují zhroucení pneumatiky při točivém momentu.

Jízda na takových kolech je podle slov výrobců prý velmi hladká, pohodlná a jen s velmi malým šumem. Otázkou zůstává, kdy se setkáme s ne-vzdušnou pneumatikou klasických proporcí a srovnatelných vlastností jako u běžně užívaných modelů.

 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. lua:

    Za chvíli netřeba ani pneuservisů pač se pneu nebudou sjíždět…

  2. Anonym:

    Erebus aye, i lack compose a thing i equa preference this nevertheless didnt hold measure, may i repost this Pneumatiky Bridgestone už hustit netřeba Ekologické

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz