Tvůrce iPodu a iPhone vytvořil šetrný termostat

, přelomové hudební zařízení, bylo uvedeno na trh v roce 2001. Jedním z lidí bez kterých by tento unikátní hudební přehrávač nevznikl je vedle fenoménu jménem Jonathan Ive, také Tony Fadell. Ten před časem ze společnosti odešel a založil novou firmu Nest. Jejím prvním produktem je chytrý termostat.

Nest - chytrý termostat Tonyho Fadella, tvůrce iPodu a iPhone, foto: Nest
Nest - chytrý termostat Tonyho Fadella, tvůrce iPodu a iPhone, foto: Nest

Chytré je dnes kde co. (Fadell byl klíčovou osobou také při vzniku iPhone), , chytrá , chytré všechno. Chytré termostaty ale zatím nikdo propagovat nezačal. Popravdě, vyjma profesionálních instalatérů málokdo vůbec o slovo termostat během dne zavadí.

„My jsme si taky mysleli, že termostaty jsou o ničem,“ začíná svou prezentaci úderem na hlavičku společnost Nest. „Až do doby než jsme zjistili, že mají vliv až na polovinu našeho účtu za ,“ dodává Nest vzápětí.

Údajně až 10 % spotřeby energie v amerických domácnostech je kontrolováno termostaty. Problém je, že spousta lidí na svůj termostat po prvních pár nadšených dnech jeho využívání naprosto zapomíná – dům se tak přetápí, nebo naopak zbytečně ochlazuje.

Chytrý termostat Nest má právě tomuto zabránit. Během prvních pár dnů, kdy si jej budete nastavovat podle své libovůle, se naučí a zapamatuje si vaše chování a nastavení, které po něm v tom kterém období vyžadujete.

Následně už není třeba se o nastavování termostatu starat, sám vám připraví co nejkomfortnější prostředí. To znamená, že váš dům už by se neměl přehřívat nebo podchlazovat, což znamená vyšší komfort i ušetřenou energii.

Cena chytrého termostatu Nest je $249. Navíc jej lze propojit s aplikací pro chytré mobily jako nebo a nastavovat si domácnost pohodlně vzdáleně.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Tvůrce iPodu a iPhone vytvořil šetrný termostat

 • 11. 5. 2024 (10.17)
  Trvalý odkaz

  Za mě je to super záležitost, ale na druhou stranu to musí využívat i současné topenářské součástky. Když budu mít směšovací ventily, které s tímhle termostatem nekomunikují, tak k čemu mi to je? A čemu dám asi větší přednost? Předražené moderní technologii, která pak nekomunikuje se základem nebo tomu základu? Jen řečnická otázka.

  Reagovat
 • 16. 1. 2012 (8.03)
  Trvalý odkaz

  Oceňuji hlavně design a možnost ovládání přes android nebo iphone aplikaci. Pokud by byla možnost přes telefon nakonfigurovat i týdení program, zapnutí nebo vypnutí topení nebylo by ani potřeba točit kolečkem abych naučil termostat kdy chodím spát :) Telefon má přece jen člověk pořád po ruce.

  Reagovat
 • 16. 1. 2012 (8.01)
  Trvalý odkaz

  Ak to je kvalita ako Apple bude to super. Kto ho dováža?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *