Skladování větrné energie konečně realitou?
Obnovitelné zdroje energie se dnes potýkají s jedním z hlavních problémů v oblasti skladování energie. Proměnlivost, nestálost výroby elektřiny může působit velké problémy rozvodným sítím, jak jsme se nedávno přesvědčili také v ČR, když se přes naši distribuční síť přehnala obrovská nadvýroba elektřiny z německých větrných elektráren. Americká společnost Xcel Energy proto momentálně v Minnesotě testuje svůj projekt nazvaný „Vítr do baterií“. Tamní větrná farma byla vybavena gigantickou 80tunovou baterií na bázi sodíku a síry, skládající se ze 20 modulů po 50 KW. Celkem údajně dokáže skladovat 7,2 MWh elektrické energie, což je dost pro 500 domácností na sedm hodin. „Ukládání energie je klíčem k rozšíření využití obnovitelných zdrojů,“ řekl Dick Kelly, prezident Xcel Energy. Faktem nicméně je, že tato technologie dále zdraží energii z větru, přičemž větrné turbíny a celé větrné farmy jsou už teď postiženy světovou ekonomickou krizí. Navíc Xcel Energy svou technologii teprve testuje a teprve výsledky rozhodnou o tom, zda a jak se vůbec vyplatí její nasazení.
Na sodíku a síře není nic neekologického, oba prvky se volně v přírodě nacházejí v dostatečné míře. Jsou to jednoduché prvky vzájemně v baterii oddělené a nijak se v akumulátoru vzájemně nemísí. Lze je tedy jednoduše a 100% recyklovat.
Vodík je na houby. Nedá se dobře skladovat a neustále uniká i přes stěn nádob a potrubí. Jeho výroba je hodně energeticky náročná a vypadá to že lepší to nebude, protože je ve vodě moc pevně vázán na kyslík.
To už raději baterie zinek-vzduch nebo hliník-vzduch
http://www.elektromobily.org/wiki/Baterie_pro_elektromobily
No maucta, 80 tun sodíku a síry – tomu říkám ekologické řešení! Přitom 7 MWh opravdu není moc. Jinak, přečerpávací elektrátrny jsou běžné, potřebujete ale vhodný terén pro umístění dost velké nádrže v dostatečné výšce. Představte si třeba Orlickou přehradu na pořádném kopci… Takováhle díla navíc taky přírodě moc neprospějí, zvlášť když tam pak pořád kolísá hladina. Zatím je určité řešení v kompenzaci VE pomocí doplňkových zdrojů na plyn, bioplyn nebo biomasu. Časem snad budou lepší akumulátory, superkondenzátory nebo palivové články…
Dalsia moznost, by bola pouzit velky zotrvacnik, ale bolo by to asi velmi narocne na presnost vyroby a naklady.
Netvrdim, ze ten napad s vodou je novy. Viem, ze precerpavacie elektrarne existuju.
Dalsia moznost, by bola pouzit velky zotrvacnik, ale bolo by to asi velmi narocne na presnost vyroby.
Aha, tak problem neni pravdepodobne na nasi strane… Omlouvam se za plac na spatnem hrobe.
Pane spravce! V cem je problem? Vyplnim jmeno, ale prispevek se objevi jako anonymni. Diky, Petr Kadanik
Prosim, podepisujte se. Alespon prezdivkou, anebo jinym osobnim identifikatorem, kdyz uz si prejete chranit identitu. Je to v zajmu vsech diskutujicich i ctenaru. Diky.
Ale precerpavaci elektrarna funguje v Jesenikach uz docela dlouho a byla postavena pro vyrovnavani spicek.Nahoru se cerpa v noci dolu tece ve dne.Kdyby CEZ pouzival na cerpaní nahoru energii z nedaleko stojicich vrtuli tak by to bylo to o cem je tu rec :-)
výše zmíněná vodíková komunita:
http://technik.ihned.cz/c4-10002520-30528280-800000_d-cenny-fosfor-z-odpadnich-vod
Plochu by to mozno ani nevyzadovalo. Stacilo by oddelit malu cast mora od jeho zbytku.
stále je zde potřeba nějaká počáteční energie, která by vytvářela potencionální přečerpávání, která by měla být nižší než vytvářená. Bohužel u nás nejsou podmínky takové jako u mořského pobřeží. Nicméně nápad dobrý i když opět zabere spoustu plochy(vodní nádrže.
To precerpavanie vody by sa mozno dalo pouzit aj pre male domace veterne elektrarne.
To precerpavanie vody by sa asi dalo pouzit aj pri malych domacich veternych elektrarnach. Urcite by to malo vyssiu ucinnost ako parna turbina.
Ako by to fungovalo pri slabom vetre a nedostatocnom prude?
To bych spíše volil elektromagnetický generátor, který nenarušuje přírodní reliev a dá se zakopat pod zem. Není také závislý na aktuálním stavu počasí.A může běžet, když je potřeba, nemusí se akumulovat energie do článků.
vyhoda v precerpavani vody by spocivala v tom, ze pri vhodnom umiestneni nadrze by sa dala dodatocne vyuzit aj energia vetra posobiaca na vodnu hladinu a vodne zrazky. Voda by sa precerpavala povedzme z mora do umelej nadrze elektrickym cerpadlom (napr. pohananou energiou z veternych elektrarni-dodatocne by sa dala vyuzit aj energia prilivu, vln a morskych prudov na zosilnenie efektu) a naspat by bol vedeny spojovacimi kanalmi.
To uz neznie tak zle, ze nie?
Přečerpávání vody do vyšších nádrží bude, podle mne, trpět stejnými neduhy jako výroba vodíku (v prvním příspěvku) nebo stlačování plynu (v prispevku pana Lupiska) – tedy nízká účinnost a tedy znatelné prodražení energie. Ale určitě by to vyřešilo výkyvy dodávek.
este k mojmu predchadzajucemu prispevku
Samozrejme, ze by sa to precerpavalo do zasobnej nadrze.
Stavil by som sa, ze energia spotrebovana na vyrobu veternych elektrarni a baterie, prevysuje mnozstvo energie, ktoru pocas svojej zivotnosti vyrobia. Vyhodnejsie by bolo miesto veternej elektrarne pouzit vodne cerpadla na veterny pohon a precerpavat vodu na vyssi potencial. Tu potom premienat na elektrinu vodnou turbinou. Tym by sa vykyvy a zivotnost baterie dali uplne vylucit.
Vodík se s toho občas někde dělá. Ale udělat z toho vodík a pak zpátky zase v palivovém článku elektřinu je velmi drahé a navíc velmi málo účinné.
Jako palivo pro auta nebo topení v odmech někdy v budoucnu možná ok.
Ve Španělsku jsou tlaky na koncentrátorové solární elektrárny, aby dodávaly do sítě s určitou spolehlivostí na několik hodin dopředu. Také to je technicky řešitelné, například podobnými bateriemi, ale cena vyorbené kWh se zdvojnásobí.
Pro větrníky se zkoušela i krátkodobá akumulace energi pomocí stlačování plynu v zásobníku. Ale zatím to taky nedopadlo…
nešlo by z toho vyrábět na místě vodík? Při slově baterie si představím něco velmi nešetrného …