Elektrické vysoušeče jsou lepší než papírové utěrky

Pokud si myslíte, že papírové ručníky jsou ekologičtější než elektrické vysoušeče, nemáte úplně pravdu. Nové výrobky z řady rychlo-vysoušečů XLeator, Airblade či Jet Towel jsou prý mnohem šetrnější k životnímu prostředí, než tomu bylo u jejich hlučných předchůdců. Porovnáním energetické úspornosti se zabýval Technologický institut univerzity v Massachusetts (MIT), který řešil spotřebu energie jednotlivých výrobků i jejich srovnání s papírovými ubrousky a ručníky.

Vysoušeč - lopatky
Není to jen pokročilá technologie, ale především chytrý design. Zdroj: Dyson.com

Převodem ekvivalentu spotřebované energie na množství vody, znamená jedno vysoušení mokrých rukou starými modely spotřebu 18-70 litrů. Pochopitelně, záleží na metodě, jakou si ruce sušíte.

Odborníci z MIT šli dokonce tak daleko, že odhalili sedm základních postupů, které lidé při sušení rukou používají. Kromě této spekulativnější části výzkumu se ale radši věnovali poměrem energetických nákladů.

Pokud jde o vysoušeče, spotřebovávají nejvíce elektřiny při provozu, zatímco nejvíce energie u ručníků a ubrousků padá na jejich výrobu. V úvodu zmíněné tři rychlo-vysoušeče však obhájili svou efektivitu při sušení i spotřebě proti všem koupelnovým soupeřům.

Ubrousky, papírové ručníky, recyklovatelné bavlněné utěráky i staré vysoušeče, ty všechny dostaly na frak z hlediska potenciální spotřeby vody.

S nejhoršími výsledky vyšly nerecyklované papírové utěrky a staré typy vysoušečů. Ale nebojte, pořád si ještě můžeme utřít ruce do kalhot. Informace od MIT budou využity pro srovnání ekologické zátěže podniků, které se potýkají s ekologizací provozu a principy zeleného úřadování.

Sdílet: