Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
7. 5. 2012 v rubrice Solární energie

Denní můra všech kdo uklízejí – umývání oken. Věčné, nekonečné a při nestálém počasí často také úplně zbytečné. Těžko říct, zda odborníci z Technologického institutu v Massachusetts (MIT) vyslyšeli úpěnlivé prosby amerických hospodyněk, které je žádaly o nějaký „konečně užitečný“ vynález. Novým praktickým nápadem z dílen ústavu se totiž stalo samočisticí nereflexivní sklo.

Nová ochranný film na skle by mohl výrazně přispět k efektivitě provozu solárních elektráren. Zdroj: ColinBroug/sxc.hu

Nová ochranný film na skle by mohl výrazně přispět k efektivitě provozu solárních elektráren. Zdroj: ColinBroug/sxc.hu

Při přeháňce kapky deště ulpívají na skleněném povrchu a brání výhledu. Prachové částice zase s nepochopitelnou oblibou špiní čerstvě umytá okna. Tyto dva neduhy ale dokáží vědci z vyřešit naráz.

Obohatili povrch skla o novou vrstvu, ochranný film, který kapky vody „vede“ po skle, a zároveň tím oplachuje jeho povrch. Na skle se žádné nečistoty na dlouho neusadí, a umývat okna můžete klidně zahradní hadicí.

Inspirace MIT vychází z přírody: řada překrásných rostlin, například lotos, se nezašpiní ani v prašném prostředí. To je právě možné díky speciální textuře povrchu okvětních lístků, která odpuzuje vodu.

Nový ochranný film je tvořen na podobném principu – kuželovité nanočástice vodu „stáhnou“ spolu se špínou. Radost nemusí mít jen zaměstnanci úklidových služeb, ale prakticky všichni, kdo při práci používají mobilní telefony, fotoaparáty nebo mikroskopy. I tady totiž nalezne ochranný film uplatnění.

To, co činí z vynálezu skutečnou „pecku“ je ale význam této technologie pro provoz solárních panelů. Jak se uvádí ve studii MIT, prach a špína mohou po šesti měsících snížit účinnost fotovoltaiky až o 40%. A manuální čištění rozlehlých plantáží slunečních kolektorů velmi silně prodražuje celý provoz. Panely, jejichž povrch by byl obohacen o tuto ochrannou vrstvu, by se omývaly při každém dešti a zdarma.

Co víc, film působí současně antireflexivně, čímž se může zlepšit i efektivita provozu – tradiční sklo totiž může sluneční paprsky dopadající v ostrém úhlu, časně zrána či v pozdní odpoledne, odrážet a tím snižovat výkon skoro o polovinu. Nový povrch snižuje odraz na přijatelné minimum.

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. džej:

  Energetiku, popiš to trochu do detailu s tím rozporem…
  Nebo aspoň odkaz, zajímá mě to. Díky

 2. Energetik:

  To není nic nového, ČEZ to používá pro zvýšení výkonu svých fotovoltaických parků.
  http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/3737.html
  Sice je to v rozporu s licencí, ale kdo je víc než ČEZ?

 3. Daniel:

  Problém, u SE, je, že největší prašnost je v nejsušších částech země, tedy v těch, kde jsou SE nejvhodnější. Jediné zrychlení čištění pak může být v tom, že je jistě snažší ostříknout panel hadicí, než je leštit ručně, nicméně v onich oblastech bych s plýtvání vodou příliš nepočítal.

 4. Saša:

  Pokud se nepletu, tak tohle není novinka o této úpravě skla se psalo už v roce 2005 :
  http://www.osel.cz/index.php?clanek=1102
  http://www.osel.cz/index.php?clanek=1221

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz