Proč je německá solární energie levnější než americká?

Německá solární energie je mnohem levnější než americká. Jak je to možné? Pochopitelně, že primární příčinou je velikost trhu. V Německu připadá na jeden milion obyvatel 301,5 MW instalované solární energie, zatímco v USA je to jen něco okolo 14 MW. Nebude to ale jen tím.

Dravé ekonomické prostředí v USA příliš domácí fotovoltaiku nepodporuje, narozdíl od Německa. Zdroj: sxc.hu/nevmic
Dravé ekonomické prostředí v USA příliš domácí fotovoltaiku nepodporuje, narozdíl od Německa. Zdroj: sxc.hu/nevmic

Studie Národní laboratoře Lawrence Berkleyho (LBNL), pojmenovaná prostě „Why Are Residential PV Prices in Germany So Much Lower Than in the United States? A Scoping Analysis“ se pokouší v několika bodech tuto otázku odpovědět. Klíčovým rozdílem mají být podle autorů tzv. „soft costs“, tedy nepřímé, vedlejší náklady.

Termín „soft cost“ vysvětlují ekonomové jako soubor výdajů spojených s pořízením produktu, které ale nejsou součástí výrobní a pořizovací ceny. Jedná se o mix pořizovacích nákladů navázaných na instalaci, inženýrské práce, poplatky a odvody či jiné instalační výdaje.

Prvním výrazným rozdílem má být cena samotné instalace. V Německu přijde na 0,62 dolarů za instalovaný watt, zatímco v USA vycházejí ze srovnání s taxou 3,2 dolarů. Podstatný rozdíl je i druhém parametru, v nákladech na reklamu. Zatímco Němci přiznávají náklady na „ulovení“ zákazníka v hodnotě 0,07 $/W, Američané jdou až na desetinásobek (0,60 $/W).

Navíc, němečtí montéři jsou schopni zprovoznit požadovanou instalaci za 7,5 hodiny (započítaná cena 0,55 $/W), přičemž patrně méně technicky dovední Američané potřebují hodin deset (údaje o nákladech nejsou k dispozici).

Podobné je to i se srovnáním nezbytné technické kontroly a administrativy. Potřebná povolení, propojení a kontrola, které jsou v nezbytností (včetně složení poplatku za kontrolora ve výši 0,20 $/W) naši západní sousedé nepotřebují.

Fotovoltaické systémy instalované na obytné domy jsou v Německu osvobozeny od DPH, zatímco v USA podléhají průměrné dani z obratu v míře přibližně 0,20 $/W (v některých federálních státech platí výjimky). K tomu ještě připadají ve studii nerozebírané režijní náklady v kategoriích „ostatní náklady“, které prodražují americkou domácí fotovoltaiku o dalších 1,15 dolar na watt.

cleantechnica.com

Jeden myslel na “Proč je německá solární energie levnější než americká?

  • 26. 9. 2012 (21.27)
    Trvalý odkaz

    Trošičku se zapomnělo na několik drobných detailů – OZE jsou v US podporovány max. srážkou z daně, jinak jedou plně komerčně. Takže žádné okrádání spotřebitelů typu český příspěvek na OZE. A také třeba to, že v US je elektrická energie někde i o polovinu levnější, než v ČR.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *