Proč je německá solární energie levnější než americká?
Německá solární energie je mnohem levnější než americká. Jak je to možné? Pochopitelně, že primární příčinou je velikost trhu. V Německu připadá na jeden milion obyvatel 301,5 MW instalované solární energie, zatímco v USA je to jen něco okolo 14 MW. Nebude to ale jen tím.
Studie Národní laboratoře Lawrence Berkleyho (LBNL), pojmenovaná prostě „Why Are Residential PV Prices in Germany So Much Lower Than in the United States? A Scoping Analysis“ se pokouší v několika bodech tuto otázku odpovědět. Klíčovým rozdílem mají být podle autorů tzv. „soft costs“, tedy nepřímé, vedlejší náklady.
Krok za krokem – cena solárních panelů spadne o 10-20%
Jak vyzrát na rostoucí ceny elektřiny? Ostrovním systémem
Ameriku čeká revoluce: solární energie bude levnější než elektřina ze sítě!
Termín „soft cost“ vysvětlují ekonomové jako soubor výdajů spojených s pořízením produktu, které ale nejsou součástí výrobní a pořizovací ceny. Jedná se o mix pořizovacích nákladů navázaných na instalaci, inženýrské práce, poplatky a odvody či jiné instalační výdaje.
Prvním výrazným rozdílem má být cena samotné instalace. V Německu přijde na 0,62 dolarů za instalovaný watt, zatímco v USA vycházejí ze srovnání s taxou 3,2 dolarů. Podstatný rozdíl je i druhém parametru, v nákladech na reklamu. Zatímco Němci přiznávají náklady na „ulovení“ zákazníka v hodnotě 0,07 $/W, Američané jdou až na desetinásobek (0,60 $/W).
Navíc, němečtí montéři jsou schopni zprovoznit požadovanou instalaci za 7,5 hodiny (započítaná cena 0,55 $/W), přičemž patrně méně technicky dovední Američané potřebují hodin deset (údaje o nákladech nejsou k dispozici).
Podobné je to i se srovnáním nezbytné technické kontroly a administrativy. Potřebná povolení, propojení a kontrola, které jsou v USA nezbytností (včetně složení poplatku za kontrolora ve výši 0,20 $/W) naši západní sousedé nepotřebují.
Fotovoltaické systémy instalované na obytné domy jsou v Německu osvobozeny od DPH, zatímco v USA podléhají průměrné dani z obratu v míře přibližně 0,20 $/W (v některých federálních státech platí výjimky). K tomu ještě připadají ve studii nerozebírané režijní náklady v kategoriích „ostatní náklady“, které prodražují americkou domácí fotovoltaiku o dalších 1,15 dolar na watt.
Trošičku se zapomnělo na několik drobných detailů – OZE jsou v US podporovány max. srážkou z daně, jinak jedou plně komerčně. Takže žádné okrádání spotřebitelů typu český příspěvek na OZE. A také třeba to, že v US je elektrická energie někde i o polovinu levnější, než v ČR.