V Sacramentu budou ze zbytků jídla vyrábět elektřinu

V některých ohledech jsou v USA v oblasti obnovitelných zdrojů o poznání napřed – platí to např. pro větrné elektrárny. V jiných ale zase až tristně pozadu – to platí především pro bioplynové stanice. Přitom právě Spojené státy americké mají v tomto ohledu obrovský a zatím nevyužitý potenciál.

Bioplynová stanice americké společnost Clean World Partners, foto: CWP
Bioplynová stanice americké společnost Clean World Partners, foto: CWP

První vlaštovky už se ale přeci jen objevují. Je jí nová bioplynová stanice v Sacramentu, za kterou stojí technologie profesory Ruihong Zhang z Kalifornské univerzity Davis. Ta na vývoji anaerobního zpracování organických odpadů pracovala posledních 10 let.

Licenci na její technologii koupila začínající společnost Clean World Partners, která právě v těchto dnech spustila v Sacramentu v Kalifornii první bioplynovou stanici. Ta každý den zpracuje 7,5 tuny biologického odpadu – především zbytků jídla, na výrobu 1300 kWh elektřiny denně.

Kromě elektřiny jsou dalšími výstupními produkty zařízení také kompost, voda a přírodní hnojivo. Kromě potravin dokáže zpracovávat také zbytky rostlin, papír a karton. Vybudování celého zařízení trvalo 90 dnů a stálo přibližně 3 miliony dolarů.

Užv červnu se má rozjet druhá stanice v jižní oblasti města Sacramento.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *