Displej a solární panel v jednom

Na trhu existuje již několik typů , které mají ve svém těle zabudovány . Jde například o telefony od čínské společnosti Umeox nebo od jihokorejského . Jde však o telefony, které mají solární články umístěny poněkud neprakticky na zadní straně těla. Výhodnějšímu umístění na přední straně telefonu brání neprůhlednost solárních článků. Tady lépe řečeno bránila.  

solární mobil

V těchto dnech představila francouzská společnost Wysips technologii průhledných solárních fólií, které můžou být aplikovány na jakéhokoliv mobilního telefonu. Včetně mobilů s dotykovým displejem jako je třeba .

Průhledná fólie, jež slouží k výrobě elektrické energie, dosahuje tloušťky pouze 100 mikronů. Na samotné fólii jsou umístěny vlastní ve tvaru proužku, které zachycují dostatek sluneční energie pro výrobu elektrické energie.

Další vrstvu tvoří válcovité čočky umístěné na horní straně fólie, které umožňují nerušený průchod světla z displeje směrem k uživateli.

Podle výrobce na „konstantním a průměrném“ venkovním světle dojde k plnému nabití mobilního telefonu asi za 6 hodin. Samozřejmě záleží na kapacitě baterie i na intenzitě světla, ale i tak jde vidět, že účinnost solárních článků na fólii nebude zrovna největší.

Firma Wysips plánuje svůj produkt rozšířit i mimo segment mobilních telefonů. Jako stvořené se pro použitou technologii jeví nejrůznější tablety, e-čtečky nebo notebooky.

Zmiňovanou malou účinností solární fólie si je vědoma i samotná firma. Proto je ve vývoji pokročilejší verze, která bude mít až 6× větší účinnost. Aspoň podle vyjádření společnosti, která u pokročilejší verze slibuje nabití mobilního telefonu do 60 minut.

Možností aplikace je celá řada. Nadšení budou určitě turisté, cestovatelé, nebo záchranáři. A na konec, při zajímavé ceně bude technologie průhledných solárních fólií zajímavá dozajisté i pro běžné uživatele.

3 komentáře: „Displej a solární panel v jednom

 • 28. 3. 2011 (11.24)
  Trvalý odkaz

  Jsem se díval jak ta technologie vlastně funguje. Určitě je to zajímavé, ale pochybuju, že se to uchytí zrovna u mobilních telefonů, protože to bude výrazně zvyšovat náročnost na kvalitu a tedy cenu displayů u mobilních telefónů.

  Reagovat
 • 28. 3. 2011 (10.59)
  Trvalý odkaz

  U té výkonnější verze by mohla nutnost použití nabíječky úplně odpadnout.

  Reagovat
 • 28. 3. 2011 (10.58)
  Trvalý odkaz

  6 hodin je málo? Mě to přijde docela slušné a naprosto dostačující na výrazné prodloužení výdrže baterie během používání, byť to nabíječku nenahradí.
  Samozřejmě čím efektivnější, tím lepší.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *