Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30. 9. 2008 v rubrice Solární energie

3D solární článekPříběhy mladých géniů a vynálezců jsou vždycky tak trochu senzacechtivé, ostatně dobrým příkladem je třeba páťák, který postavil vlastní auto na vzduch. Americký web Katu.com nedávno přišel s jinou podobně senzační, ale přesto zásadní zprávou. William Yuan, dvanáctiletý mladík z Beavertonu, představil zcela nový typ 3D solárního článku, který by mohl poskytnout až 500x více energie, než klasické . Svou práci Yuan nazval „Vysoce efektivní trojdimenzionální nanotrubičkové solární články pro viditelné a UV záření“. Jak vidíte, nejde o žádný dětský nesmysl, ale skutečně převratný vynález, který využívá zlomových poznatků z oblasti a solárních článků. Sám Yuan více než dva roky studoval objevy vědců z Georgia Tech, University of California – Berkeley a Portlandské státní univerzity, někteří z tamních pracovníků mu také byli významnými pomocníky. Podařilo se mu navrhnout solární článek, který využívá nejen viditelného světla, ale také UV záření – najednou, zatímco ostatní současné články využívají vždy jen jednoho typu záření. Zároveň vyvinul model solárních věží a počítačový program, který je dokáže simulovat a optimalizovat jejich parametry. Takové instalace by pak mohly získávat až 500x více energie ze slunce než klasické . O významu Yuanova objevu svědčí i skutečnost, že získal cenu Davidsona Fellowa pro mladé vědce a spolu s ním i stipendium v hodnotě 25 000 dolarů.

goodcleantech
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Anonym:

  http://www.gatech.edu/newsroom/release.html?id=1337

 2. Anonym:

  Pokud je to pravda, na což bych nevsadil ani neplatný padesátník, tak by to bylo pro nás super. Ale tohle je článek do bulváru SUPER.

 3. Anonym:

  To anonym:
  Dvanáct je málo, ale vše je relativní. Ja si naopak dovedu docela dobře představit, že nějaký zásadní oběv udělá člověk bez klasického technického vzdělání, které může svým způsobem svazovat.

 4. richelieu@atlas.cz:

  Nezapomen na jednu dulezitou vec, on v 10 letech zvladl nekolik svetovych jazyku, hru na klavir, ma vynikajici znalost matematiky, chemie, fyziky a tak dale a to vsechno proto ze k tomu byl veden uz od narozeni.
  Takze proc ne.

 5. Anonym:

  ve dvanacti letech objevil? 2 roky to studoval? Tyve to jako v 10ti letech uz mel fundament pochopit nanotrubicky a jit si s tim hrat do laboratore atd.. To ja si v deseti letech tak akorat hral na indiany za panelakem :)

 6. recon@post.cz:

  Nexci vam kazit radost, ale nemelo by tam byt misto 500x o 500%? vzhledem k tomu ze soucasne clanky zuzitkovavaji od nekolika procent slunecni energie (8-9%) az po 40% (prototypy v laboratori), tak by se jednalo o perpetum mobile ?0) Tedy samozrejme za predpokladu ze tu energii ziskavaji ze stejne plochy, nebot jinak by stacilo dat tech obycejnych panelu 1000x tolik vedle sebe a ziskali by 1000x vice …

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz