Teenager objevil klíč k levné solární energii?

3D solární článekPříběhy mladých géniů a vynálezců jsou vždycky tak trochu senzacechtivé, ostatně dobrým příkladem je třeba páťák, který postavil vlastní auto na vzduch. Americký web Katu.com nedávno přišel s jinou podobně senzační, ale přesto zásadní zprávou. William Yuan, dvanáctiletý mladík z Beavertonu, představil zcela nový typ 3D solárního článku, který by mohl poskytnout až 500x více energie, než klasické . Svou práci Yuan nazval „Vysoce efektivní trojdimenzionální nanotrubičkové solární články pro viditelné a UV záření“. Jak vidíte, nejde o žádný dětský nesmysl, ale skutečně převratný vynález, který využívá zlomových poznatků z oblasti a solárních článků. Sám Yuan více než dva roky studoval objevy vědců z Georgia Tech, University of California – Berkeley a Portlandské státní univerzity, někteří z tamních pracovníků mu také byli významnými pomocníky. Podařilo se mu navrhnout solární článek, který využívá nejen viditelného světla, ale také UV záření – najednou, zatímco ostatní současné články využívají vždy jen jednoho typu záření. Zároveň vyvinul model solárních věží a počítačový program, který je dokáže simulovat a optimalizovat jejich parametry. Takové instalace by pak mohly získávat až 500x více energie ze slunce než klasické . O významu Yuanova objevu svědčí i skutečnost, že získal cenu Davidsona Fellowa pro mladé vědce a spolu s ním i stipendium v hodnotě 25 000 dolarů.

goodcleantech

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

6 komentářů: „Teenager objevil klíč k levné solární energii?

 • 2. 10. 2008 (8.17)
  Trvalý odkaz

  Pokud je to pravda, na což bych nevsadil ani neplatný padesátník, tak by to bylo pro nás super. Ale tohle je článek do bulváru SUPER.

  Reagovat
 • 1. 10. 2008 (16.09)
  Trvalý odkaz

  To anonym:
  Dvanáct je málo, ale vše je relativní. Ja si naopak dovedu docela dobře představit, že nějaký zásadní oběv udělá člověk bez klasického technického vzdělání, které může svým způsobem svazovat.

  Reagovat
 • 1. 10. 2008 (9.14)
  Trvalý odkaz

  Nezapomen na jednu dulezitou vec, on v 10 letech zvladl nekolik svetovych jazyku, hru na klavir, ma vynikajici znalost matematiky, chemie, fyziky a tak dale a to vsechno proto ze k tomu byl veden uz od narozeni.
  Takze proc ne.

  Reagovat
 • 1. 10. 2008 (7.55)
  Trvalý odkaz

  ve dvanacti letech objevil? 2 roky to studoval? Tyve to jako v 10ti letech uz mel fundament pochopit nanotrubicky a jit si s tim hrat do laboratore atd.. To ja si v deseti letech tak akorat hral na indiany za panelakem :)

  Reagovat
 • 30. 9. 2008 (12.12)
  Trvalý odkaz

  Nexci vam kazit radost, ale nemelo by tam byt misto 500x o 500%? vzhledem k tomu ze soucasne clanky zuzitkovavaji od nekolika procent slunecni energie (8-9%) az po 40% (prototypy v laboratori), tak by se jednalo o perpetum mobile ?0) Tedy samozrejme za predpokladu ze tu energii ziskavaji ze stejne plochy, nebot jinak by stacilo dat tech obycejnych panelu 1000x tolik vedle sebe a ziskali by 1000x vice …

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *