ROZHOVOR: V zateplených domech je potřeba větrat, radí Barbora Kuklová z JRD
Dnes navážeme na první část rozhovoru o nízkoenergetických stavbách a zaměříme se na stavby v reálném světě. Postupem času se trh zdokonaluje a vyvíjí, materiály jsou dostupnější a dodavatelé i veřejnost edukovanější.
Nyní developerská společnost JRD staví byty i v energeticky pasivním standardu a v letošním roce dokonce zahájí stavbu největší energeticky pasivní bytové výstavby v ČR Ecocity Malešice. O trendech v oblasti nízkoenergetické a energeticky pasivní bytové výstavby a výhledech do budoucna jsme hovořili s Ing. Barborou Kuklovou.
Proč by se člověk, který hledá byt, měl rozhodnout pro nízkoenergetické či energeticky pasivní bydlení?
Barbora Kuklová (BK): „Tento druh bydlení má oproti běžné výstavbě jasné benefity, a to v podobě finanční úspory, ekologickém konceptu a především ve zdravém vnitřním prostředí bytů. Čerstvý vzduch v bytech zajišťuje automatický systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Získáte tak stále čerstvý vzduch bez průvanu a úniku drahého tepla. Rekuperace zajišťuje předání tepla přiváděnému čerstvému vzduchu, díky tomu jsou náklady na vytápění mnohem nižší než u běžné výstavby. V případě bytu 4+kk tedy ušetříte třeba až 12 tisíc Kč za rok. Hlavním benefitem jsou zdravotní výhody, které cirkulace čerstvého vzduchu přináší. Vzhledem k tomu, že hladina vlhkosti je udržována na optimální úrovni, zde nevznikají plísně. Navíc se v bytě díky prachovým filtrům, které jsou součástí systému řízeného větrání, daleko méně práší. Výměnou prachových filtrů za pylové se v bytě vytvoří příjemné prostředí i pro alergiky. Nelze opomenout také ekologické hledisko, kdy sama stavba a její provoz minimálně zatěžuje životní prostředí emisemi včetně CO2 a navíc šetří fosilní paliva.“
ROZHOVOR: architekt Petr Pospíšil o návrhu mrakodrapu Acacia Tower
Rozhovor: Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu
Rozhovor: Filip Procházka, majitel ostrovního fotovoltaického systému
Jak probíhá údržba technologií jako je rekuperace? Je to jednoduchá záležitost?
BK: „Pravidelná údržba spočívá pouze ve výměně filtrů. Do současné doby jsme používali decentralizované jednotky s rekuperací s tím, že si klient může sám rozhodnout, jaký filtr zvolit. Výměna filtrů je zde snadná a uživatelsky absolutně nenáročná. Je to podobné jako výměna filtru ve vysavači a mění se jen jednou za dva až tři měsíce. Není to drahá záležitost, filtr stojí přibližně 70 korun. Do nových větších projektů plánujeme centrální systém řízeného větrání s rekuperací. Zde bude zajištěna pravidelná výměna filtru správcem domu.“
Ceny rekuperačních jednotek, které jsou podstatné součásti energeticky pasivních domů, stále klesají. Na jakou úroveň může v následujících letech cena klesnout?
BK: „Dříve bývaly náklady na vzduchotechnické jednotky 150 – 200 tisíc Kč na byt, ale vzhledem k vývoji a obchodní politice se cena pohybuje kolem 100 tisíc Kč na byt, přičemž vícenáklad za tyto moderní technologie se nepromítá v ceně konečného kupujícího, přestože hodnota energeticky pasivního bydlení je oproti běžné výstavbě daleko vyšší. Vzduchotechniku v bytové jednotce ocení každý uživatel, především v období zvýšené smogové situace. S plánovanými centrálními jednotkami v nových projektech mohou být vícenáklady pro developery ještě nižší.“
Jedním z problémů starých budov, které byly později zatepleny, jsou vysoké hladiny CO2 a plísně. Je systém řízeného větrání s rekuperací skutečně řešením tohoto problému?
BK: „Je překvapivé, jak málo pozornosti věnuje odborná i laická veřejnost tomuto problému. Nejedná se pouze o problém českých panelových domů, Světová zdravotnická organizace WHO v roce 2002 uvedla, že až 60 % lidí trpí syndromem nemocných budov.“
To je ale obrovské číslo. Jak je to možné?
BK: „Rostoucí ceny energií vedly k zateplení a utěsnění domů. Pokud obyvatelé pravidelně a intenzivně nevětrají, dochází k nárůstu hladin CO2 i vlhkosti ve vzduchu. Vysoké hladiny CO2 způsobují bolest hlavy, únavu a nedostatek koncentrace, vysoká vlhkost vzduchu vede k rozvoji plísní, množení roztočů a řadě dalších jevů s prokazatelně negativním vlivem na zdraví. Dostatečné větrání je základním předpokladem pro zajištění zdravého prostředí. Spolehlivým a komfortním řešením je systém řízeného větrání s rekuperací tepla, který zajistí nejen nízké hladiny CO2, ale také odvětrá nadbytečnou vlhkost ve vzduchu, vzduch zbaví prachu a jako bonus ušetří 85 % energie větraného vzduchu.“
Pokud si nejste jisti, jakou zvolit firmu pro instalaci klimatizace, zvláště jste-li z Brna:
http://www.encofaservis.cz/reference
Klimatizace Brno- nabídka produktů:
http://www.encofaservis.cz/produkty
Rekuperace je hezká věc, ale jsou články o ní seriózní. Všichni dokladují výpočtem efektivitu. Všichni chválí účinky na zdraví a pohodu bydlení.
Ale co návratnost? Třeba v panelácích to může být problém, protože je stále dost domů kde se náklady na vytápění rozpočítávají na 40% základních (podle plochy) a 60% spotřebních nákladů(podle měřičů tepla na radiátorech). Tedy pokud si nainstaluji rekuperační jednotku tak reálně uspořím něco přes 50% z 60% spotřebních nákladů. Tedy něco kolem 30% skutečných nákladů, což je z každých 10.000,- nákladů na topení jen 3.000,-Kč. Což návratnost instalace dražších jednotek posunuje za životnost jednotky samotné a nezřídka i za „životnost“ uživatele.
Adrian77: Já bych těm 12 000 věřil – bydlel jsem v nezatepleném činžáku v Praze – topení celou zimu naplno a stejně tam byla kosa. Teď bydlím v dostatečně zatepleném paneláku a v zimě jsem topení zapínal jen občas, dalo by se to zvládnout i bez něj. Ale v tom, že rekuperace je zatím drahý špás, s Vámi souhlasím.
Zkuste si změřit vlhkost vzduchu u vás doma. Tam kde se intenzivně nevětrá vlhkost dosahuje hodnot, které lékaři výrazně nedoporučují. Dokud v panelácích byla netěsná okna, byly nízké hodnoty vlhkosti. S plastovými okny došlo k úsporám tepla ale také k utěsnění a vzniku málo větraných nezdravých prostor…. .
ale co se zdravím, za to si nic nekoupíte…
A není to reklamní článek?
1. v panelácích byl vždy opačný problém a to příliš suchý vzduch, kdy se na topení dávaly různé odpařovače vody aj. Zateplením by se tedy situace měla zlepšit.
2. Úspora na topení 12 000 Kč ročně? Tedy jen během zimního období? To mě příjde hodně, ale i kdyby, málokomu po nákladném zateplení a výměně oken zůstane v šuplíku 100 000 Kč na rekuperaci, když si půjčí, výjde jej rekuperace na bezmála 200 000 Kč. To je návratnost 16 – 17 let, což se tedy moc nevyplatí…
Já chápu a v zásadě souhlasím – když se o to bude „starat“ správce, který nebude nájemníkem, tedy nebude to „jeho“, tak to asi nebude dělat moc pečlivě…
Mám větrání s rekuperací sedm let a je potřeba ji na začátku správně nastavit a pak je dobré vyměňovat filtry, ve vysavači taky vyndáváte sáčky….., takže Váš komentář nechápu
Výměna filtrů každé 3 měsíce a údržba vzduchotechniky to je problém. Jak to bude dělat nějaký správce, tak to nebude po pěti letech fungovat. Takže pak tam budou ty samé nedostatky, co v ostatních domech.