Chaty v Beskydech využijí geotermální energii
Na vrcholu Beskyd, Lysé hoře, je v posledních dnech nebývale živo. Stavbaři zde pracují paralelně na dvou turistických chatách: Bezručově chatě Klubu českých turistů a chatě Slezský dům společnosti AK 1324. Poblíž druhé jmenované chaty se do vrcholu Beskyd „zakusují“ vrtaři z paskovské společnosti Green Gas DPB a.s., divize důlních a povrchových vrtů.
Chata Slezský dům, která na Lysé hoře dostává nyní trámy a střechu, bude vytápěna tepelným čerpadlem o výkonu cca 60 KW, proto je potřeba poblíž chaty vyvrtat celkem deset vrtů hlubokých 130 metrů.
„Nejsme na Lysé hoře poprvé. Loni jsme tady vrtali pro tepelná čerpadla u meteorologické stanice a Bezručovy chaty Klubu českých turistů,“ řekl vedoucí obchodního oddělení povrchových vrtů Green Gas DPB Stanislav Kuča.
Bude Island zásobovat Británii geotermální energií?
Kanada sedí na obrovském zdroji geotermální energie
Švýcarsko: vědecký kampus poslouží jako obrovský tepelný výměník
Stavební ruch na Lysé hoře má svá omezení. Stavaři například musejí zahájit stavební činnost po 8 hodině a skončit s hlučnou činností nejpozději v šest večer, aby nerušili zvěř.
„Jinak nám ale Správa Chráněné krajinné oblasti vyšla vstříc. Naše technologie je totiž ekologická, veškerý odpad z vrtů se odváží“ řekl Stanislav Kuča.
A jak se vlastně vrtá do nejvyššího bodu Beskyd? „Složení horniny je zhruba stejné jako jinde v Beskydech, rozdíl je ale v uložení. Protože vrtáme na kopci, musíme počítat se zvýšenou tektonikou a práce je kvůli ní podstatně náročnější.“
Podle Stanislava Kuči tvoří vrchol Lysé hory horniny zvané prachovec, pískovec a břidlice. Mezi nimi je pravděpodobně dost děr, takzvaných kaveren. O nich se dodnes na Lysé hoře, především mezi služebně nejstaršími zaměstnanci, vyprávějí úplné legendy. Jedna hovoří o tom, že když se betonovaly patky vysílače, pohltila zem tuny betonu, který se ztrácel v útrobách Lysé hory.
Nejenom vrtaři, ale všichni stavaři na Lysé hoře se musejí v posledních dnech vyrovnat s tím, že nahoru míří stovky turistů, kteří utíkají z údolí před smogem.
„Je to tady jak na staveništi, ale těším se na nové chaty, to už bude občerstvení o něčem jiném,“ řekl Jan Marek, který včera vystoupal na Lysou horu z Frýdlantu nad Ostravicí.
Stanislav Kuča ze společnosti Green Gas DPB řekl, že všech deset vrtů by mělo být hotovo do čtrnácti dnů. Pak firma své vrtací zařízení převeze do nedaleké Horní Bečvy, kde bude realizovat patnáct vrtů hlubokých 150 metrů pro rekreační středisko Tesla.
Divize povrchových a důlních vrtů společnosti Green Gas DPB je předním českým dodavatelem vrtů pro tepelná čerpadla. Realizovala například vrty pro aulu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava nebo multifunkční sportovní halu v Opavě a Bystřici pod Hostýnem.
Dalšími úspěšnými projekty firmy jsou například vrty pro rekrační střediska Sluníčko, Montér, chatu Soláňku, hotel Soláň v Beskydech, Aquapark ve Špindlerově Mlýně a penziony V Horních Mísečkách v Krkonoších, Skiareál Moninec, zámek Sychrov, knihovnu Strahovského kláštera, biskupské gymnázim ve Skutči, domovy pro seniory v Horním Jelení a Spořicích, satelitní domy ve Vestci a Počernicích, Křižíkův palác II na Smíchově a mnoho dalších, celkem zhruba 370 000 metrů.
Já mám chatu na Šumavě a využití téhle energie tam nemáme. Proto jsem se rozhodla investovat do nové komínové sestavy. Díky nim si teď můžu zatopit každý večer a užívat si tu nádhernou atmosféru u krbu. Uvařím si svůj oblíbený zelený čaj a čtu si knížku u praskajících polínek.